nahoru

VILIAM BUCHERT: Šílený výsledek: Západ, včetně Česka, dal desítky miliard dolarů na armádu v Iráku, ta je v troskách

Viliam Buchert14. října 2014 • 07:00
• foto: 
ČTK

Nejnižší odhady hovoří o tom, že v posledních deseti letech dali spojenci, především USA, na výcvik a vyzbrojení „nové“ armády v Iráku, minimálně 25 miliard dolarů. Jenže tato armáda je v rozkladu, s džihádisty z Islámského státu v podstatě nebojuje a její složky buď dezertovaly (částečně i k islamistům), nebo podporují pouze šiítskou část obyvatelstva. Šílený výsledek na první pohled dobrého záměru.

Na výcviku irácké armády se podílela v minulých letech také Česká republika. Podle oficiálních zdrojů (pořád dohledatelných na stránkách našeho ministerstva obrany) se například v roce 2007 jednalo o výcvik „vybraných skupin velitelského sboru“. O rok později třeba na výcviku příslušníků Irácké národní armády a policie na základně v Tadži (severně od Bagdádu). Zjistit zcela přesně, co dělají vojáci, které vycvičili Češi, samozřejmě není možné. Ale celkově se dá snaha o vybudování „nové“ irácké armády po pádu režimu Saddáma Husajna označit za kolosální průšvih, který nemá v dějinách obdoby. Vlastně ještě něco podobného, a na tom se také podílí česká armáda, se odehrává v Afghánistánu.

Úmysl vybudovat zcela novou armádu, která by byla loajální režimu a podporovala síly, které souzní se Západem, bylo možné po druhé světové válce v Japonsku. Jak se ale ukazuje, je to v podstatě nerealizovatelné v národnostně smíšených muslimských zemích, jejichž vývoj je nemožné kontrolovat cizinci.

Nemá smysl kamenovat za podobný záměr Američany, ani českou vládu a armádu, protože se jednalo v podstatě o bohulibý úmysl. Jenže místní lidé, politici a elity podobné věci využívají pouze k svému živobytí a obohacení, o nějaké ideje a rozvoj demokracie jim nejde. V Iráku to byl v podstatě podvod spáchaný na západních státech a něco podobného pořád pokračuje v Afghánistánu.

Proto je také chybou prodávat naše letadla (i když u nás zcela nepotřebná a proto by prodej měl být výhodný) do Iráku, jak to chce vláda. Netušíme a nevíme, komu se po čase dostanou do rukou a zda nebudou dokonce použita proti našim vlastním zájmům.

Je správné bojovat za demokracii a pomáhat potřebným, jenže otázkou je, kdo je v zemích jako je Sýrie, Irák či Afghánistánu tím skutečně „dobrým“. Bohužel se zdá, že podle našich kritérií téměř nikdo.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,660
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější