nahoru

BOHUMIL PEČINKA: Vítězové a poražení: Král Andrej, trumf protestujících a přeživší ODS

Bohumil Pečinka12. října 2014 • 13:00
Vítězové a poražení: Král Andrej
Vítězové a poražení: Král Andrej
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Hlavní tendencí nedávno skončených komunálních voleb bylo, že voliči rozložili politickou scénu jako puzzle na malé částečky a některé nové k nim přidali. Dalších čtyři až osm let nastane fáze skládání nového obrazu politické scény. Některé strany z něj vypadnou, jiné se překonfigurují a většina si najde nová jména a identity.

V letošních komunálních volbách se o hlasy ucházelo 312 stran, což je o sto více než před čtyřmi lety. Jen v Praze to bylo 31 politických stran a hnutí, zatímco ve Vídni jen 10 a v politicky extravagantním Berlíně 18 subjektů. Už tyhle čísla naznačují, že šlo o pokračování trendu z dvojích sněmovních voleb (2010, 2013), pro něž byl charakteristický nástup protestních hnutí a oslabování tradičních stran.

ANO vítěz

Jistým vítězem komunálních voleb je hnutí ANO, které ovládlo většinu krajských a statutárních měst, takže se stalo celostátním politickým subjektem. Bude zajímavé sledovat, jak to promění strukturu celé strany, která je doposud založena na autokratickém rozhodování miliardáře Andreje Babiše. Ten si v rozhodování o další strategii stačí sám, bez místopředsedů, přičemž standardní volby a procesy delegování uvnitř ANO považuje za nepřípustný lobbismus vůči své osobě.

Svým vítězstvím si na sebe Babiš ušil bič, protože tak velká struktura lidí, v níž jsou zastoupeny všechny profese a sociální třídy, nejen zaměstnanci Agrofertu nebo dotacemi zavázaní umělci, bude chtít nějak autonomně a hlavně demokraticky fungovat. Nebude to velkým šéfem hned považováno za vzpouru a zradu, jako když si na minulém sněmu zvolilo ANO své vedení bez ohledu na doporučení svého zakladatele?

Ruku v ruce s tím jde politické ukotvení strany, která sbírá hlasy sociálně nižších vrstev ze sudetského severu i hlasy z někdejších pravicových bašt. Politický vývoj nakonec ukáže, že nelze být dlouhodobě stranou všech a pro všechny, což z logiky věci Babiše oslabí.

Jeho vítězství v komunálních volbách je rozhodně impozantní a promítá se v něm spousta motivů – protestní hlasování, 20letý politický cyklus, po němž se mění v Česku politické garnitury anebo jen reakce na záhadná bohatnutí některých politických elit v minulých letech.

Pro celou českou politiku je dobře, že babišovci zřejmě v následujících týdnech budou vytvářet radniční a magistrátní koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Jednak to posílí místy nestabilní vládní koalici a současně to dá prostor opozici jednoznačně se vymezit a přijít s novým programem.

Odchod z měst

Hlavní vládní strana (ČSSD) ztratila své tradiční bašty (Brno, Ostrava) a pokud nevykompenzuje tyto ztráty obratným povolebním vyjednáváním o zastoupení v nových radách, bude možná ona tím hlavním poražených letošních komunálek.

Ani kdyby to nevyšlo má Sobotkovo vedení malý trumf v rukávu, jímž může interpretačně překrýt volební neúspěch v komunálkách. Je jím relativní úspěch v senátních volbách, které budou příští týden pokračovat druhým kolem. Jestliže si vedení ČSSD dalo za cíl získal 9 mandátů, vzhledem k pozicím po prvním kole toho s přehledem dosáhnou.

Na rozdíl od hnutí ANO, které chtělo získat 10 mandátů, ale bude rádo, když dá dohromady 2-3 senátory. Výsledná interpretace proto může být: ANO vyhrálo komunální, ale ČSSD senátní volby. Nesouměřitelnost obou vítězství je však na první pohled patrná.

Hned po Babišovi jsou hlavními vítězi voleb trojkoaliční uskupení stran KDU-ČSL, zelených, pirátů, popřípadě dalších uskupení, která fungovala jak ve velkých, tak středních městech, kde se lidovcům nedaří. V jistém smyslu jde o geniální trik lidovců jak zakrýt svou slabost v koalici s levicově liberálními stranami, které překryjí zátěž tradiční značky. Otázkou je, jak by si tyto strany dokázaly vyhovět v morálně kulturních otázkách, kde stojí na opačných pólech.

Šťastní poražení

A pak už je tu jen plejáda šťastných a nešťastných poražených a hlavně stovky individuálních příběhů, které mají společný jmenovatel: tam kde se pracuje a nejsou skandály dají voliči hlas komukoli bez ohledu na značku strany, která může být na celostátní úrovni sebevíc poničená. Mezi šťastné poražené patří opoziční ODS, která se v posledních týdnech úplně vytratila z pozornosti veřejnosti. Stejně jako její předseda Petr Fiala, jemuž se stále nedaří prodat základní lidský i politický příběh, takže není „uvěřitelnou“ figurou pro voliče. Ti ho většinou vnímají jako slušného pána s rozmazanými obrysy, jehož politické poselství je nezřetelné.

„Šťastná poraženost“ je v tom, že ODS sice přišla o polovinu zastupitelů, ale stále udržela 2200 mandátů. Když k tomu připočteme společně kandidující nezávislé, dostala by se na třetí místo v žebříčku parlamentních stran. Situace ODS po těchto volbách je následující: skluz se podařilo zastavit zhruba v polovině kopce, ale jak nezačne celostátní a krajská úroveň tlačit tuto značku nahoru stane se z dnešního výsledků „nešťastná poraženost.“ Jinak řečeno, sešup byl oddálen, ale nevyřešen.

Nefalšovaným nešťastným poraženým letošních voleb je TOP 09 se zhruba 750 mandáty. Karlovo charisma z prezidentské volby tentokrát nezafungovalo ze tří důvodů: jednak dali lidé najevo svou sociální a politickou zkušenost s dosavadními kandidáty. Topka už nebyla tou novou, neposkvrněnou stranou, jakou před čtyřmi lety, přestože i tehdy nedosáhla v komunále velkého úspěchu.

Dále nevyšla sázka na protibabišovskou kartu, spojenou s mobilizací „prozápadně“ orientovaných voličů. Současně měli voliči k dispozici tak širokou nabídku stran a hnutí, že například pražská orientace TOP 09 na levicově liberální baťuškářské voliče, co jezdí všude na kole, jí jen BIO jídla a nemají rádi auta se ukázala jako mylná.

Obecně platil jeden trend: lidé volí podle své dosavadní zkušenosti s radnicemi. Rovněž pochopili, že volby smysl mají a nebojí se trestat ty politické strany, které se v jejich očích provinily, byť by to udělali třeba volbou extravagantních uskupení (piráti jako vítěz v Mariánských Lázních). Na jednu stranu tím rozbili polistopadový politický systém. Na stranu druhou mu možná dali novou dynamiku.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější