VILIAM BUCHERT: Rozhodčí jsou zatím ostudou fotbalového šampionátu v Brazílii | Reflex.cz
nahoru

VILIAM BUCHERT: Rozhodčí jsou zatím ostudou fotbalového šampionátu v Brazílii

Viliam Buchert14. června 2014 • 14:00
Wilmar Roldan Perez
Wilmar Roldan Perez
• foto: 
Reuters

Jména Jušči Nišimura a čeští sportovní fanoušci ještě před několika dny neznali. Jeden je z Japonska, druhý z Kolumbie. Oba hodně nevybíravým způsobem jako rozhodčí ovlivnili první dva zápasy fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Viníkem nastalé situace je zkorumpovaná, klientelismem a obchodními zájmy ovlivněná mezinárodní federace FIFA.

Ta ve snaze vyhovět nejrůznějším zájmům svěřila rozhodování zápasů i rozhodčím, kteří zjevně na současné tempo nejpopulárnějšího a nejrozšířenějšího sportu světa nestačí. Podobné problémy se dlouho objevovaly i v hokeji, kde se pak začaly řešit pomocí různých technických vymožeností. Například použitím videa při posuzování toho, zda gól padl, či nikoli. V tenise se některé sporné situace zase řeší takzvaným jestřábím okem.

Ve fotbale to samozřejmě není tak jednoduché. Problémem ale je, že namísto toho, aby FIFA nasazovala rozhodčí podle jejich kvality, zkušeností a schopností, snaží se vyhovět funkcionáři všem členským zemím. Hlas různých federací z celého světa se totiž hodí, když se rozhoduje například o tom, kde se bude konat další lukrativní mistrovství světa (to v Brazílii by mělo vynést mezinárodní fotbalové asociaci kolem 4 miliard dolarů).

To pak ústí v korupci funkcionářů, jak se zjevně stalo při rozhodnutí, že šampionát se má v roce 2022 konat v Kataru.

Problémem je, že fotbaloví fanoušci i sportovci se mohou vztekat, jak chtějí, ale nijak si tím nepomohou. Výsledkem je, že japonský rozhodčí těžce poškodil Chorvatsko v zápase s Brazílií, která pak vyhrála. Pořádně si vytrpěli v pátek Mexičané při souboji s Kamerunem, naštěstí těm se podařilo vyhrát.

Mimořádně sledovaná sportovní událost se tak zatím vedle některých dobrých výkonů prezentovala naprosto ostudným představením nepochopitelných výkonů rozhodčích.Klíčová slova: brazílie, fotbal


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější