JAN JANDOUREK: Český učitýlku, nestěžuj si a vezmi almužnu | Reflex.cz
nahoru

JAN JANDOUREK: Český učitýlku, nestěžuj si a vezmi almužnu

Jan Jandourek21. května 2014 • 13:30
Učitel
Učitel
• foto: 
Profimedia

Průměrná hrubá mzda v zemi je 25 128 korun měsíčně, loni. Průměrný hrubý plat vysokoškolsky vzdělaného řadového učitele jest 24 500 korun. Teď se plánuje, že se pár stovek přidá. Ještě nějaký výsměch?

Učitel bývá vysokoškolák, všichni mu říkají, jak je důležitý, ale nedostane nic. Původně se platy měly zvýšit o jedno procento, ministr financí Babiš to zvýšil na 2,5 procenta. To je samozřejmě dva a půl krát tolik .To je potřeba uznat. Všichni chtějí peníze. Ale je to málo. Mnoho debatujících se na internetu vyřádí na účet učitelů, protože na ně kdysi nebyla učitelka na základce hodná. Na mě taky prodavačky v mlékárně nebyly vždycky hodné, což neznamená, že mají hynout hlady. Je třeba problémy od sebe odlišovat.

Ve školství chybí peníze. Nejen na platy učitelů. Nejsou na vybavení tříd, na moderní techniku. Zřejmě se časem přejde na břidlicové tabulky a olověná písátka, pokud to nezakáže Unie, páč olovo je jedovaté a děti by si ho strkaly do pusy, jak je jejich zvykem.

Příští rok se očekává, že zase naroste počet dětí ve třídě. V třicetičlenné třídě bude několik dětí s poruchami učení. To nejsou děti hloupé, často mají nadprůměrnou inteligenci, jen mají prostě poruchu. Dítě s IQ 150 nezná písmena. Je kvůli tomu méněcenné? Nepoužitelné?

Potřebují na začátek speciální péči, než se z nich stanou experti, kteří této zemi vydělají miliony. Když ji nedostanou, zadupe je byrokracie do země. Jenže ve třídě, kde nebude 22 dětí, ale o deset víc, se nikdo nebude nikomu speciálně věnovat.

Učitelé mají smůlu, nedovedou udělat ten správný bordel, obsadit I. P. Pavlova s balíky slámy a hulákat, jak to jde našim podvyživeným odborářům. Prostý lid si ještě vybaví, že učitelé mají o prázdninách volno a má jasno. (Že nemůže mít učitel volno nikdy jindy, to už jim nedojde.) Budoucnost národa vzniká na základních školách, ne na univerzitách.Klíčová slova: učitel, Jan Jandourek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější