nahoru

VILIAM BUCHERT: Máme třináctou vládu za 23 let, tím se skutečně nemůžeme chlubit

Viliam Buchert 30. ledna 2014 • 09:00
Vláda
Vláda
• foto: 
ČTK

Kabinet Bohuslava Sobotky včera zahájil svůj pokus, zda vydrží celé volební období. Pokud bychom měli vycházet z nedlouhé historické zkušenosti samostatné České republiky, tak pravděpodobnost, že se v daném období nevymění premiér či nepadne dokonce celá vláda, není velká. Bohužel…

Za 23 let existence Česka je Sobotka už třináctým premiérem, a protože se změnou předsedy vlády končí vždy celá vláda, tak i kabinet má stejné pořadové číslo. Dvakrát byl premiérem Václav Klaus, pak Josef Tošovský, Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek, dvakrát Mirek Topolánek, následoval Jan Fischer, Petr Nečas a Jiří Rusnok. Od roku 1998 jsme tedy třikrát měli takzvanou úřednickou vládu (Tošovský, Fischer, Rusnok). Dobře to není, neboť politické turbulence stabilitu nepřinášejí.

Neustálé změny vlády mohou, což se zhusta děje, destabilizovat státní správu zejména na ministerstvech i v některých institucích. Nic na tom nezmění ani služební zákon, cestičky si politici ke změnám vždy najdou. Podnikatelé a živnostníci si právě kvůli neustálým politickým bojům již léta stěžují na další a další daňové změny. V takovém prostředí se podniká složitě, nevypočitatelnost prostředí byznysu nesvědčí.

Nová vláda se chlubí tím, že má zatím v Poslanecké sněmovně 111 hlasů a má tak předpoklad vydržet celé volební období. Zda se podobné zbožné přání naplní, uvidíme. Bohuslav Sobotka a jeho tým by ale měli pamatovat na jednu zásadní věc, na kterou zcela zapomněl Miloš Zeman. Ten sliboval, že bude prezidentem deseti milionů občanů, zatím je ale pouze prezidentem Miloše Zemana samotného. Přestože má vláda jasnou většinu poslanců a poslankyň ve sněmovně, tak by měla myslet na to, že by také měla být kabinetem pro všechny. Ostatně ČSSD, hnutí ANO a lidovce volilo dohromady 2,29 milionů lidí, ale těch oprávněných bylo v říjnu v zemi 8,42 milionů občanů.Klíčová slova: viliambuchert, zeman, sobotka, vládaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější