nahoru

BOHUMIL DOLEŽAL: Koaliční smlouva upečena

Bohumil Doležal 13. prosince 2013 • 11:00
Vláda
Vláda
• foto: 
Tomáš Krist / Mafra / Profimedia.cz

Koaliční smlouva je tedy dojednána, uzavřena a premiér v naději se s ní pochlubil prezidentu Zemanovi.

Pokud jde o „umělecký dojem“, byla nejsilnější parlamentní strana úspěšná: Dojednané je na první pohled triumf politického stylu, který by bylo možné nazvat podle jeho zakladatele „paroubkismus“. Základní teze paroubkismu zní: „až se dostaneme k vládě, všechno to zrušíme“. ČSSD se „to“ povedlo s regulačními poplatky ve zdravotnictví (byly zrušeny všechny až na jeden) a padla i důchodová reformy Nečasovy vlády, tedy její podstatná část, druhý pilíř. Třetí  terč průběžné několikaleté volební kampaně sociálních demokratů, církevní restituce, byly zataženy z předscény koaličního vyjednávání kamsi do temných kuloárů, kde budou za nějaký čas potichu zardoušeny.

Jde vesměs o prestižní záležitosti, a Sobotkovi to v jeho straně jistě prospěje. Kolaps zdravotnictví a důchodového systému přitom jistě nepřijde hned zítra nebo pozítří.

Další výsledky jsou skrovné: „solidární přirážka“ pro lidi s vyššími příjmy se z dočasné změní na trvalou. DPH na léky, knihy, pleny a sunar se bude počínaje rokem  2015 postupně snižovat, jak přesně, není zatím řečeno (kdosi z ČSSD použil zábavné formulace „až na samé dno“). Valorizace důchodů a sleva na dani pro pracující důchodce se vrátí do původní, výhodnější podoby.

Náklady, které vzniknou, nebudou zatím kryty zvyšováním daní (navrhla to ČSSD, proti bylo Babišovo ANO), ale lepším výběrem daní a efektivnější státní správou. Bude se tedy dělat totéž, co dosavad (to nijak nebolí a nic se tím neriskuje), jen daleko lépe a horlivěji. Připomíná to trochu někdejší představy komunistických papalášů o „reformě socialismu“.

Anketa
Vydrží koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL celé volební období?
Ano
16.7%
280
Ne
83.3%
1396

Je při tom při všem pozoruhodné, jak představy politiků o nápravě věcí veřejných vycházejí vstříc iluzím, zakotveným ve veřejnosti. Když by už bylo nutné zvyšovat daně, tak tedy daně právnických osob, zvlášť některých. Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, lidé žijí v představě, že ekonomika je celkově v hluboké krizi, ale jim a jejich domácnostem se přitom vede pořád jakž takž dobře. Subjekty lze tedy rozdělit na  abstraktní („právnické osoby“, ale patří sem vlastně i stát), které v pravém slova smyslu neexistují a proto je nic nebolí a hlavně je lze vytrvale dojit a ždímat (neexistují, ale přitom mají spoustu peněz), a fyzické (to jsme my každý jednotlivě), na něž se nesmí sáhnout, protože by je to bolelo.  Dojení a ždímání „abstraktních subjektů“ se ovšem do života těch fyzických promítne, jenže s jistým zpožděním. Času, který mezitím uplyne, pak může vyčůraný establishment, který takové iluze živí, využít k tomu, aby se zabydil a usalašil natolik, že s ním už nikdo nehne.

Bylo by dobré mu tuhle politiku aspoň trochu ztížit.

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.Klíčová slova: reflex, vlada, bohumildolezal, koalice, dolezal


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější