nahoru

JAN JANDOUREK: Lidovcům nemusí opozice vadit. Vládnutí s Okamurou může ČSSD a ANO poškodit

Jan Jandourek2. prosince 2013 • 16:30
Tomio Okamura
Tomio Okamura
• foto: 
ČTK

Nakonec se ještě můžeme dočkat vlády Sobotky a Babiše s Okamurou. Je otázka, jestli by vyšachováním ze hry lidovci spíš nezískali.

Lidovci dobře vědí, že bez jejich čtrnácti poslanců mají „velké“ strany jen 97 křesel, takže v dvousetčlenné Sněmovně to nebude stačit. Pořád je tady ještě v záloze dravý Okamura, kterého mohou vypouštět na KDU-ČSL Sobotka s Babišem jako příšeru ze záhrobí. Zbavili by se tak tématu restitucí a klidně by mohli kývnout na všelijaká možná referenda.

Ale to je asi tak všechno. S Okamurovým Úsvitem by sice vláda mohla mít teoreticky (víme, jak to pak v praxi chodí) 111 poslanců. Potíž je v tom, že ta nastávající vláda nemusí dopadnout moc dobře a ve spojení s arcipopulistou a jeho Úsvitem to může jít rychle dolů. Stačí si počkat na to, jak budou voliči zděšeni, až uvidí reálné důsledky toho, co si v referendech odhlasovali. A to ještě ani nemluvíme o tom, co mohou všechno provést poslanci – úsvitovci, kteří jsou členy Věcí veřejných.

Okamura tedy může být pákou na lidovce, jenom možná není tak dlouhá, jak si někdo myslí. V opozici může být totiž momentálně na chvíli lépe a právě opozice může být do příštích voleb výkonným odrazovým můstkem.Klíčová slova: okamura, babiš, sobotka, bělobrádekDiskuse ke článku

 

Nejčtenější