JIŘÍ X. DOLEŽAL: Pedagog má být pedofil | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Pedagog má být pedofil

Jiří X. Doležal5. října 2013 • 09:00
Učitel
Učitel
• foto: 
profimedia.cz

Tento článek není ironií, ani jeho název není sarkasmem. Od své reportáže o pedofilech jsem si načetl kvanta odborných zdrojů a najednou se mi na první pohled zcela absurdní název tohoto článku jeví jako celkem rozumný a opodstatněný výrok.

Jen asi deset procent sexuálního násilí na dětech páchají pedofilové, devadesát procent případů tvoří anetici s poruchou osobnosti a hraničáři, kteří dítě znásilní proto, že je bezbranné. Pro stručnost tuto skupinu nazývejme zastaralým názvem psychopati. Porucha osobnosti se - podle tvrdosti kriterií - týká čtyř až deseti procent populace. Nějaké sexuální aktivity s dítětem se dopustí podle českého univerzitního výzkumu šestina pedofilů, ale ve zdrcující většině případů nejde o znásilnění v plném slova smyslu. Navíc jde většinou o epizodu ojedinělou. Z pedofilů se násilí na dítěti podle dostupných dopustí především ti pedofilové, kteří kromě pedofilní parafilie trpí ještě navíc poruchou osobnosti. Z čehož vyplývá, že máme asi desetkrát vyšší pravděpodobnost, že se násilí na dítěti dopustí psychopat než pedofil. Poznat od oka na učiteli, že je psychopat, je stejně těžké, jako poznat na něm, že je pedofil.

Pedofilové na rozdíl od ostatní populace mají mimořádnou vnímavost k dětskému chápání a vidění světa, nesmírně dětem rozumějí, mají pro ně pochopení, dovedou s nimi komunikovat velmi často lépe než nepedofilové, a nesporně lépe se dovedou vciťovat do dětského světa. Dokážou odhadnout potřeby dítěte lépe než nepedofil, protože pedofilové svou parafilií v podstatě zůstávají dětmi, či přesněji - regresem té parafilie se částečně psychicky vracejí do dětství, a tak mají mnohem větší vnímavost pro dětské vzorce myšlení a uchopování reality než nepedofilové.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody? Doma rodí gorily!
Jiří X. Doležal 30. srpna 2013 • 09:30

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody? Doma rodí gorily!

Z hlediska násilí na dítěti je statisticky, jak popsáno výše, celkem jedno, zda je učitel pedofil. Hlavně když to není psychopat. Z hlediska empatie do dětské duše je pedofil jako učitel výrazně kompetentnější než nepedofil. Proto si myslím, že obvyklá rodičovská obava „hlavně aby na dítě nepřišel žádný pedofil“ patří do říše pověr. Když je totiž učitelem slušný člověk, který by se nikdy dítěte nedotkl, ale s pedofilní orientací, může to paradoxně být pro dítě velká výhoda.Klíčová slova: pedofilie, pedofil, pedagog, děti


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější