JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody? Doma rodí gorily! | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody? Doma rodí gorily!

Jiří X. Doležal30. srpna 2013 • 09:46
JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody? Doma rodí gorily!
foto: ČTK

Do diskuse se vracejí domácí porody. Ústavní soud osvobodil porodní asistentku Königsmarkovou obviněnou za újmu a následné úmrtí dítěte rozeného doma. Apeluji na všechny rodičky: Neberte ten rozsudek jako výzvu k rození doma! Doma rodí gorily a podívejte se, jak to dopadá!

Rozsudek se obecně k problematice domácích porodů nevyjadřuje, neříká, zda jsou „dobré“ nebo „špatné“. Soud pouze zpochybnil přímou souvislost mezi činností porodní asistentky a poškozením dítěte vrcholícícm jeho úmrtím. Soudkyně zpravodajka Ivana Janů výslovně zdůraznila presumpci neviny a povinnost soudů rozhodnout in dubio pro reo, v případě pochybností ve prospěch obžalovaného. Neřekla „rodit doma je bezpečné“.

Domarodičky však tento rozsudek chápou jako pobídku k dalšímu rozšíření módy domácího rození. Sama osvobozená porodní asistentka budiž příkladem. "Určitě bych se práci porodní asistentky chtěla dále věnovat, stejně jako vzdělávání porodních asistentek." říká v rozhovoru pro MF Dnes. Na výslovnou otázku "chtěla byste znovu pomáhat u domácích porodů?" odpovídá rezolutně: "Určitě ano."

Domácí porod je samozřejmě stejný nesmysl jako domácí laparoskopie. Úmrtnost dětí při domácích porodech je čtyřikrát vyšší než pri porodech v porodnicích. Ze zjevných důvodů - doma nemáte kompletní přístrojové vybavení a operační sál. Řešením neosobnosti a sterilnosti porodnic jsou porodní domy. Malé „hotelové pokoje“, kde rodička rodí s asistentkou a rodinou, a za dveřmi je operační sál s porodníkem a veškerou technikou. Od jejich budování se upustilo.

Obřezat, zbít a poslat na pole. Životní styl žen v jistých zemích

Proto apeluji na všechny ženy, které o domácím porodu uvažují: Od přírody rodí doma třeba gorily. A pak to občas dopadá, jako když naposledy rodila v pražské ZOO Kamba. "Vyšla část pupeční šňůry, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Bohužel tímto bylo rozhodnuto o osudu mláděte," řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Kamba navíc neměla kontrakce a bylo jisté, že mrtvé mládě nedokáže sama porodit, tak jí uspali a převezli na sál. "Ultrazvukové vyšetření provedené gynekologem ukázalo, že mládě nebude možné "vybavit" porodními cestami, a lékaři tedy přistoupili k císařskému řezu," dodal Bobek.

Téměř to samé se může přihodit u domácího porodu člověka. Tam se pupeční šňůra spíše zauzlí nebo udělá smyčku kolem krku dítěte. Ale bez přístrojů se na to ani doma, ani v gorilí kleci prostě nedá přijít. A tím je, abych citoval ředitele Bobka, rozhodnuto o osudu mláděte. Gorilího i lidského. Pokud je porod tak složitý, jako byl Kambin, může navíc ohrozit i život rodičky. V pražské zahradě mají operační sál na veterině tři minuty autem od pavilonu goril, tak to stihli a Kamba přežila. Pokud bude domarodička rodit podobně těžce jako Kamba, ale doma v Bobrdovicích pod Medníkem pětadvacet kilometrů od nejbližšího špitálu, zemře kromě dítěte i matka.

Takže ještě jednou: Doma v hnízdě z větví rodí gorily. Civilizovaní lidé 21. století rodí v co nejintimnějších porodnicích či porodních domech, protože tam je čtyřikrát nižší pravděpodobnost, že jim jejich dítě při porodu zemře.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,740
28,850
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější