Jan Mládek: Rozdíl příspěvků mezi živnostníky a zaměstnanci je neúnosný | Reflex.cz
nahoru

Jan Mládek: Rozdíl příspěvků mezi živnostníky a zaměstnanci je neúnosný

Jan Mládek21. března 2013 • 11:08
Jan Mládek pár lidí pořádně naštval, potom se omlouval
Jan Mládek pár lidí pořádně naštval, potom se omlouval
• foto: 
Tomáš Tesař

Nepředpokládal jsem, že na 37. sjezdu ČSSD začnu debatu o výši a rovnoměrném rozdělení daňové zátěže. Již dříve jsem mnohokráte mluvil o tom, že naše země je daňovým peklem pro zaměstnance a daňovým rájem pro mnohé firmy - a také nemalou část OSVČ. Tato moje slova se vždy ztratila v běžném mediálním provozu.

 

Teprve v okamžiku, kdy jsem řekl, že „OSVČ parazitují na systému sociálního pojištění“, strhla se mela. Měl jsem samozřejmě politicky korektně říci, že „OSVČ neadekvátně přispívají do systému sociálního pojištění a také do systému zdravotního pojištění a do státního rozpočtu“. Za politickou nekorektnost jsem se několikráte omluvil, nikoliv však za věcný obsah sdělení. Na něm trvám.

 

Z výše uvedeného je zřejmé, že jsem vůbec netvrdil, že činnost OSVČ není záslužná a potřebná pro společnost, jenom říkám, že přispívají méně oproti zaměstnancům do systému. Přispívají do systému neadekvátně málo i v případě, že na všechnu svoji činnost vydají faktury, vše řádně zúčtují, podají daňové přiznání a zaplatí podle českých zákonů daně, sociální a zdravotní pojištění. Za to pochopitelně nemohou, protože tato pravidla nastavila vláda a parlament současné vládní koalice v posledních 7 letech. A nastavila je chybně.

 

Co se týká daní z příjmů fyzických osob, tvrdá data ministerstva financí za rok 2012 říkají následovné: daň z příjmu placená celkově zaměstnanci byla 81,7 mld. (3,5 mil. lidí) a od OSVČ dostal stát 1,7 mld. Kč (950 000 lidí). Jinými slovy, každý zaměstnanec dovedl každý měsíc do státní pokladny 1945 Kč a každý OSVČ pouze 149 Kč měsíčně. Ministr Kalousek k tomu 3. 1. 2013 poznamenal, že: „Nepoměr mezi odvody zaměstnanců a živnostníků považuje, za dlouhodobě neudržitelný a neobhajitelný.“

 

Ale toto není konec historky, ještě je tu sociální a zdravotní pojištění: Platba sociálního pojištění na jednu OSVČ v roce 2011 činila 25 905 korun za rok, zatímco u zaměstnance plus zaměstnavatele, který za něj zaplatil, činila 85 474 korun, což je poměrně zásadní rozdíl. Průměrný odvod jedné OSVČ do zdravotního pojištění za rok 2011 činil 16 966 korun a u zaměstnance a zaměstnavatele 37 341 korun. V Hospodářských novinách vyšlo hodnocení, kde ministr zdravotnictví Heger (TOP 09) v této souvislosti uvedl, že není normální, aby lidé přispívali různým způsobem do zdravotního pojištění, neboť rizika nemocí jsou pro všechny stejná.“

 

Shrnuto a podrženo, jestliže OSVČ konzumují stejné veřejné služby jako zaměstnanci, jestliže chtějí podobné důchody jako zaměstnanci, jestliže chtějí stejnou zdravotní péči jako zaměstnanci, měli by platit zhruba stejné daně jako zaměstnanci a zhruba stejné zdravotní a sociální pojištění jako zaměstnanci. Ne nutně stejné, velmi dobře rozumím argumentu, že OSVČ nesou na svých bedrech riziko podnikaní, riziko nespolehlivých odběratelů, kteří neplatí včas či vůbec a fakt, že na dovolenou si musí OSVČ nejprve vydělat a dovedu si představit, že budou platit o 20-30% nižší daně, sociální a zdravotní pojištění. 


V současné době však platí v průměru daně o 94% nižší než u zaměstnanců!

V současné době však platí v průměru sociální pojištění o 70% nižší než zaměstnanci!

V současné době však platí v průměru zdravotní pojištění o 55% nižší než zaměstnanci!

 

Řešení výše uvedeného problému je i v zájmu OSVČ. V opačném případě budou v důchodu dostávat pouze minimální penzi a budou čerpat sociální podporu, aby dosáhly sociálního minima. A to je přece něco, co není důstojné českého živnostníka. A samozřejmě by neměl být zapomenout ten hlavní problém, kterým je fakt, že nekompetentní hospodářská politika Nečasovy vlády nás dostala do hospodářského poklesu, což vede k tomu, že práci nemají ani zaměstnanci, ani OSVČ. A to je ten úplně nejdůležitější problém, který je třeba v budoucnu řešit: práce.

 

Jan Mládek, stínový ministr financí ČSSD

 

PETR HOLEC: ČSSD by se měla zbavit parazita Mládka!
Petr Holec 19. března 2013 • 17:21

PETR HOLEC: ČSSD by se měla zbavit parazita Mládka!

Jan Mládek


Klíčová slova: rxrx, janmladek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější