nahoru

BOHUMIL DOLEŽAL: Miloš Zeman – zásadní kritik vyhnání sudetských Němců

Bohumil Doležal 21. ledna 2013 • 06:00
Miloš Zeman s dcerou
Miloš Zeman s dcerou
• foto: 
Jan Šibík

Minulý čtvrtek v televizní předvolební debatě vytáhl Miloš Zeman na svého protivníka Karla Schwarzenberga těžký kalibr: Benešovy dekrety a otázku tzv. odsunu sudetských Němců.

 

Schwarzenberg se k obojímu a k prezidentu Benešovi vyjádřil dost kriticky, Zeman mu den nato na Primě vytkl, že mluví jako Sudeťák, a  vzápětí se k němu přidal i prezident Klaus: Schwarzenbergovi to prý nikdy nezapomene.

 

V letech 1990-92 jsem byl z Božího dopuštění poslancem Federálního shromáždění České a Slovenské federativní republiky. 25. října 1990 proběhla na plénu zajímavá rozprava s tehdy módním tématem – účtování s komunistickým režimem. Doslova mne ohromil  jeden můj kolega, poslanec za OF.  Upozornil na to, že pokud jde o komunistický systém, nejsme pouhou obětí, protože na svém neštěstí máme dost velkou spoluvinu. Řekl mj. doslova: „Tento systém nevznikl 25. února 1948. Tento systém má svoje genetické kořeny minimálně v porušování demokracie  po roce 1945. Ať už jde o transfer německého obyvatelstva předně v duchu stalinských migračních přesunů, ať  už jde o zákaz agrární strany…“  Ten můj poslanecký kolega se jmenoval Miloš Zeman.

 

Zemanův projev byl velmi pěkný, to říkám bez jakékoli ironie. Možná i proto jsem ho – s trochou zlomyslnosti, to přiznávám – dal k dispozici čtenářům před deseti lety na svém internetovém zápisníku Události. Zde je, pokud by to někomu nestačilo, najde projev ve veřejně přístupném internetovém archivu PSP ČR.  Bylo to ve všem všudy potřebné slovo do pranice a skoro dvaadvacet let, které od té doby uplynulo, na tom jak vidno nic nezměnilo. Změnil se jen Miloš Zeman.

 

Na rozdíl např. od Karla Schwarzenberga, který na téma dekrety, odsun, Beneš říká pořád v podstatě to samé. Pro tu změnu jsou možná různá vysvětlení. Miloš Zeman s oblibou říká, že jen blbec nikdy nemění své názory. Dá se ovšem taky říci, že jen cynik mění své názory podle toho, co je pro něj zrovna vzhledem  k momentálnímu politickému povětří nejpříhodnější. Nechám na laskavém čtenáři, aby si sám vybral, která z obou sentencí se na Miloše Zemana hodí víc.

 

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku