nahoru

Rozbřesk? Ne, tupá tma

Tereza Spáčilová16. listopadu 2012 • 06:00
Rozbřesk? Ne, tupá tma
foto: Profimedia.cz

Natěšené fanynky Roberta Pattinsona se po roce konečně dočkaly pokračování závěrečného dílu ságy Twilight. Ve čtvrtek vstoupil do českých kin pátý Twilight s podtitulem Rozbřesk.

 

A je to tu zase. Robert Pattinson se šklebem, o kterém mu zřejmě někdy někdo řekl, že je sexy. Kristen Stewartová, jež pro změnu sází na zamračené obočí. Nemotorně animovaní vlci. Dialogy, které vedou odnikud někam. A jako bonus dítě, cimrmanovské setkání upírského příbuzenstva ("Já jsem její biologický otec.") a milostné vyznání vprostřed fialové květeny.

 

Kdo by to z popisu náhodou nepoznal, řeč je o posledním příspěvku Billa Condona do nesmyslu jménem Twilight. Ten podrobuje diváka velmi rafinovanému mučení, když své hrdiny nechává staticky konverzovat tu u klavíru, tu před vánočním stromkem, přičemž nejobsažnější věta, která kdy z koho vypadne, je "Jsem duševně unavená!" To nám povídej, Kristen.

 

Nutno říct, že hlavním problémem Rozbřesku není ani ústřední dvojice, ani jeho vyprázdněnost, nýbrž smutný fakt, že ho od začátku do konce špatně natočili. Necitlivý digitální zoom vyvolává fyzickou nevolnost, zážitku škodí i amatérské nakládání s hudební linkou (fušeřina, za niž by se styděl i průměrný klip na MTV).

 

Triky svým provedením zůstávají v minulém století, scénář postrádá byť jen náznak snahy o jakoukoli vyprávěcí strukturu a herci deklamují hůř než Kelly z Beverly Hills (z čehož je omlouvá jen to, že skutečně nemají co hrát). Condon zkrátka diváky sprostě odbyl a to se nedělá. Zvlášť u velkých finále ne. 

 

 

Z bloku filmové kritičky: věnováno Bondovi. Jamesi Bondovi
TEREZA SPÁČILOVÁ 26. října 2012 • 10:09

Z bloku filmové kritičky: věnováno Bondovi. Jamesi Bondovi

Bídníci mění pravidla, i Russell Crowe je musel zvládnout bez playbacku
TEREZA SPÁČILOVÁ 9. listopadu 2012 • 15:47

Bídníci mění pravidla, i Russell Crowe je musel zvládnout bez playbacku

 

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější