Dlaň

Dlaň Zdroj: Profimedia.cz

Co způsobuje, že si lidé pletou pravou a levou?

Vážený pane doktore, obracím se na Vás s dotazem. Slyšel jsem, že pletení pravé a levé ruky při různých každodenních situacích má i svůj odborný název. Mohl byste mi prosím objasnit, o co při tomto jevu jde a jaké je jeho odborné označení?

S pozdravem Semerák

 

Pravolevá dezorientace, anglicky Left-right confusion, je poměrně častá „kosmetická“ porucha mozku, nejspíš asi parietálního laloku, jež většinou neznamená nic vážného, nicméně může být projevem různých příčin, včetně genetické vlohy, porodních traumat, úrazů hlavy či infekcí.

 

Byla spojována s dyslexií, zejména s tou její formou, která se označuje jako „směrová dyslexie“, což je porucha orientace v prostoru. Nyní se však má za to, že jde o odlišné poruchy, neboť někteří jedinci, již si pletou pravou a levou, se dost dobře orientují v prostoru a obráceně.

 

Neschopnost rychle odlišit levou a pravou se někdy vyskytuje u nevyhraněných praváků či leváků a u „obojetných“, tzv. ambidexterů. Může jít také o projev tzv. paraprosexie, což je porucha soustředění, jež vypadá asi tak, jako kdyby se myšlenky a zaměření vzájemně přeskakovaly při zhoršené funkci „řadiče“.

 

V praxi to může vést k paradoxním reakcím a častým dopravním nehodám, zaviněným postiženou osobou (uhnutí na opačnou stranu, než velí přirozená reakce, ruce za sebe místo před sebe apod.).

 

Nejčastěji je ale pravolevá konfuze ojedinělá a celkem neškodná neuropsychologická porucha. Trpí jí častěji ženy než muži, což se většinou vysvětluje tím, že mozek žen je méně lateralizován (stranově vyhraněn) než mozek mužů.

 

Poslední práce však naznačují, že spíš než nedostatečná pravorukost je vinna funkční verbální asymetrie, která působí pohlavní odlišnost v diskriminaci pravé a levé.

 

A závěrem – trpíte-li tím, nic si z toho nedělejte. Trpí-li tím Vaše žena, tak se jí neposmívejte, nemůže za to.


Dotazy zasílejte na hoschl@reflex.cz