nahoru
Glosa Bohumila Doležala

Průzkum SANEP: Jak moc milujeme komunisty

Bohumil Doležal5. května 2012 • 06:00
KSČM
KSČM
• foto: 
Jan Strouhal /MF Dnes / Profimedia.cz

Agentura SANEP přišla se zajímavým průzkumem veřejného mínění: zabývá se tím, jak se lidé dívají na budoucí účast komunistů v nejvyšších patrech politiky.

Agentura SANEP dochází často k výsledkům odlišným od ostatních obdobných institucí. Vysvětloval jsem si to vždycky tím, že dělá internetové průzkumy. To však asi nebude jediný důvod.

 

V komentáři k poslednímu průzkumu se mj. praví:

 

„K etablování KSČM mezi standardní demokratické strany u domácí populace dochází zejména vinou selhání pravicových stran a vlád, které jsou provázeny korupčními skandály vrcholícími ve vládě premiéra Petra Nečase, kde dosahují nebývalých rozměrů. Právě vrcholící negativní a kritický postoj české společnosti nejen ve vztahu ke koaliční vládě Petra Nečase, ale zejména k politickým poměrům a úrovni korupce, která se dotýká nejvyšších pater vrcholné politiky i justice, tak zjevně napomáhá k ohlazování dříve vyostřených postojů domácí populace vůči KSČM.“

 

To vypadá jako citát z nějakého politického komentáře v Právu: zejména co je čí „vinou“ by měli lidé zabývající se průzkumy nechat jiným.

 

Také je velmi důležité nebýt líný a doplnit údaje v agenturním komentáři tím, co vypovídají přiložené grafy. Je sice důležité, že 39,2% respondentů by považovalo koalici ČSSD-KSČM za větší přínos pro ČR než stávající kabinet, ale stejně důležité je, že 47,8% je opačného názoru. Je důležité, že pro 42,5% by menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů byla větším přínosem pro ČR než nynější vláda, stejně důležité ale je, že 46,2% je opačného názoru.

 

S postojem Radka Johna, že je třeba předejít předčasným volbám a zabránit tak možné vládě ČSSD a KSČM, nesouhlasí 65,9% respondentů mj. proto, že otázka je sugestivní: lidé jsou pro předčasné volby bez ohledu na to, kdo zvítězí, a Radek John je vykřičená persona, s níž se souhlasit „nesluší“.

 

Po tomto „očištění“ je možné přistoupit k zajímavější stránce průzkumu: s účastí komunistických ministrů ve vládě nemá problém 37,1% respondentů, ale 65,9 respondentů-voličů ČSSD. Zrušení bohumínského usnesení (zakazujícího ČSSD spolupráci s komunisty na nejvyšší úrovni) by odsouhlasilo 35,7% respondentů, ale celých 75,7% respondentů – voličů ČSSD. Vláda s komunisty je přijatelná pro 37,6% respondentů, ale pro 83,7% respondentů – voličů ČSSD.

 

Je zjevné, že existuje obrovitý rozdíl mezi tím, co si přeje většina voličů, a co si přeje většina voličů ČSSD, a dokonce, že leckdy (bohumínské usnesení, účast komunistů ve vládě) existuje velký rozdíl mezi tím, co preferuje nynější vedení ČSSD, a tím, co si přejí voliči strany.

 

Z toho plyne, za prvé: voliči ČSSD představují v české společnosti velmi výraznou názorovou skupinu, nicméně její názory jsou dosud v menšině. Asi by bylo dobré, kdyby v ní také zůstaly. A za druhé, pro voliče, kteří se ČSSD teprve chystají volit, by měl být názorový rozdíl mezi vedením strany a většinou jejích voličů jakýmsi mementem.

 

Další texty autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

 Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku

 

Nejčtenější