
ANO propáslo šanci. Mohlo se zúčastnit schůze o bezpečnosti a vysvětlit své rozporuplné veletoče
Mimořádná schůze sněmovny o koncepci armády proběhla bez účasti ANO a SPD. Vadilo jim neveřejné jednání, chtějí diskutovat jen před kamerami. Podle Karla Havlíčka mělo ANO nabito, ale zároveň propáslo příležitost vysvětlit svoji neuchopitelnou a stále se měnící pozici.
O závažnosti tématu obrany a bezpečnosti země na parlamentní půdě svědčí účast prezidenta Petra Pavla. Jenže jeho apel, aby se sofistikované téma modernizace armády nestalo předmětem politického boje, když se mimo jiné podivil, kolik je u nás najednou „expertů“ na stíhačky F-35, vyzněl do vytracena.
Kdo vytváří napětí
Mimořádnou schůzi sněmovny svolalo hnutí ANO poté, co nepřijalo pozvání premiéra Petra Fialy na schůzku k obraně a bezpečnosti. Andrej Babiš to vysvětloval tím, že byla iniciována poté, co vláda schválila postupné navyšování výdajů na obranu v souladu s evropskými trendy.
„Je ironické, že zrovna vy se snažíte stavět do role konsenzuálního politika, když tři a půl roku systematicky a cynicky vytváříte napětí ve společnosti. Hnutí ANO se na této hře podílet nebude,“ napsal Babiš v dopise premiéru Fialovi.
Babiš se často řídí úslovím „podle sebe soudím tebe“. Sám nikdy o roli konsenzuálního politika neusiloval, jen hloubil příkopy. Nikdy nenabízel seriózní debatu k vážným tématům současnosti i budoucnosti, jen stále agresivnější populismus. Proto stornoval jednání o důchodové reformě na Hradě, proto dnes slibuje návrat všech „úplatků“ svým voličským skupinám bez ohledu na zadlužení země.
Veškeré kroky, které Babišovi nenesou politické body, odsouvá, napadá, nebo hrozí jejich zrušením. To platí i pro jednání o obraně a bezpečnosti země. Nechce ztrácet čas „žvaněním“ mimo kamery. Posun priorit směrem k národní bezpečnosti před ruskou agresí, což je dnes celoevropské téma číslo jedna, chce otočit jiným směrem, k domácí politice.
Stejný scénář se zopakoval v dolní komoře. ANO a SPD se nezúčastnily schůze o koncepci armády, jež byla na návrh koalice kvůli utajovaným skutečnostem neveřejná. Podle Aleny Schillerové se ANO nechtělo podílet na trapném divadle koalice. Je ovšem otázka, kdo předvádí trapné divadlo.
Opozice je umlčována?
Zástupci ANO a SPD žalovali novinářům, že prý jsou umlčováni. Neslézají přitom z prostoru spřátelených medií a televizních obrazovek v mnohem sledovanějších pořadech, než je přenos ze sněmovny. Koaliční poslanci s opozičními Piráty mezitím odsouhlasili postupné navyšování výdajů na obranu do roku 2030 na tři procenta HDP a posilování evropského pilíře NATO.
Zejména u hnutí ANO to vypadá skoro jako záminka, aby se nemuselo zúčastnit hlasování o usnesení sněmovny. U Okamurova bloku nejsou pochybnosti. Je orientovaný na zájmy Kremlu, nechce zvyšovat výdaje na obranu, podporovat Ukrajinu a zpochybňuje členství v NATO. Jeho účast na jednáních o zajištění domácí obrany nedává smysl, podobně jako dalších Putinových klubů Stačilo! a Motoristé sobě.
Velkou neznámou je ANO, jehož představitelé neustále mění názory. Při jednání sněmovny by dostali šanci objasnit následující názorovou genezi, aby byla srozumitelněji zasazena do současného rámce.
V lednu 2023 oznámil Babiš v debatě České televize před prezidentskými volbami, že by v případě napadení členského státu NATO neposlal v rozporu se spojeneckými závazky na pomoc české vojáky. Chce přece mír. Po vypuknutí mezinárodního skandálu svůj výrok korigoval, ale upřímnější jsou jeho původní pohnutky.
V lednu 2024 zpochybnila Alena Schillerová investice do modernizace armády, ačkoli ANO nedlouho předtím podpořilo zákonné ukotvení dvou procent obranných výdajů. „To nejsou investice do tanků, které nás někam posunou. Nebo do nějakých střel. My potřebujeme investovat do infrastruktury. Určitě ne být připraveni na válku, jak říká šéf generálního štábu Řehka. My se nechceme připravovat na válku, my chceme žít v míru.“
„Fascinují mě debaty o tom, že my stále musíme zbrojit,“ pohoršoval se Babiš v listopadu 2024. „Proč vznikla OSN a NATO? V zakládajícím dokumentu Aliance je devětkrát slovo mír. A v roce 2010 na Pražském hradě podepsali odzbrojovací dohodu prezidenti Obama a Medveděv.“
Šéf ANO si asi nepovšiml četných výlevů současného Medveděva, opakovaně vyhrožujícího evropským metropolím bombardováním jadernými zbraněmi.
ANO a změna doktríny
V únoru 2025 oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth evropským partnerům, že nemohou automaticky počítat s trvalou přítomností amerických sil. Vyzval je, aby posílili své obranné kapacity a přestali spoléhat na americkou vojenskou podporu.
Summit EU se v návaznosti na změnu americké doktríny shodl na výrazném zvýšení výdajů na obranu v objemu 800 miliard eur, stanovisko ANO je neznámé. Dále jen telegraficky.
5. března: Vláda rozhodla o navýšení výdajů na obranu na tři procenta HDP během pěti let.
6. března: „Dvě procenta jsou naprosto dostačující a ani ta se nedokážou smysluplně proinvestovat,“ reagoval Babiš.
10. března: Babišův mediální pretorián Patrik Nacher uvedl, „že když někdo řekne tři procenta na obranu, tak je to populismus“.
12. března: „Populista“ Babiš, tedy podle Nachera, ve sněmovně prohlásil: „Takže ještě jednou pro pořádek, když už pan premiér změnil ta tři procenta na jedno procento na pět let, my s tím principiálně nemáme problém.“ Fiala ovšem nikdy neříkal nic jiného.
Karel Havlíček rovněž trval na dvou procentech HDP a považoval navyšování výdajů za „hru na posilování obranyschopnosti“. Dnes říká, že se výdaje mohou zvyšovat do výše tří procent, pokud bude vše transparentně vysoutěženo a efektivně utraceno.
Co bude platit zítra?
To je jistě legitimní podmínka. Stačí si připomenout, že ministryně obrany za ANO Karla Šlechtová během svého krátkého působení podala několik trestních oznámení kvůli podezřelým zakázkám připraveným jejím stranickým kolegou Martinem Stropnickým.
Její nástupce Lubomír Metnar zanechal dědictví půlmiliardové pokuty kvůli vážné chybě při nákupu vrtulníků, aniž by nesl odpovědnost. Stejně tak dosud neobjasnil zákulisí novou vládou zrušeného obřího netransparentního tendru na nákup bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun v režii Zemanova Hradu.
ANO také propáslo šanci objasnit svůj postoj ke koalici třiceti zemí ochotných pomáhat Ukrajině, aby se drtivá většina zemí EU vyhnula blokaci Putinových potížistů Viktora Orbána a Roberta Fica. Andrej Babiš s nimi chce normalizovat vztahy.
Jistě se najde dostatek příležitostí, aby i opozice vyložila karty na stůl, kde stojí, bez vytáček a nedůvěryhodných veletočů. U ANO ovšem nikdo neví, co bude platit zítra.