Ctirad Václav Pospíšil

Ctirad Václav Pospíšil Zdroj: Archív

Političtí mesiáši aneb Stále se opakující scénáře, které nahánějí hrůzu

Ctirad Václav Pospíšil

Někoho možná překvapí konstatování, že před náboženstvím prostě není úniku. Intuitivně jsem to začal vnímat jako osmiletý. V té době jsem ministroval úžasně lidskému a poctivému panu faráři Liboslavu Komorousovi, který ze Zdic vždy v neděli odpoledne dojížděl do Lochovic. Chodil jsem mu naproti k vlaku a on se mnou trpělivě rozprávěl. Fakt jsem se na něj celý týden těšil.

Bylo to v šestašedesátém a jako druhák jsem byl vyzván, abych vstoupil do Pionýra. Maminka byla úzkostlivá a hodně váhala. Zašla do zákristie a ptala se otce Liboslava. Ten se šibalsky usmál a pravil: „Paní Pospíšilová, tam musej’ všichni. To je stejný jako Hitlerjugend.“ Moc jsem tomu nerozuměl. Matka to pak vypravovala tátovi, jenž se hodně hlasitě smál a velmi pozitivně ohodnotil farářovu odvahu. Začal jsem tušit, že něco opravdu není v pořádku. Do toho Pionýra se mi nechtělo, ale rozhodovali rodiče. Stejně to bylo k ničemu, protože se tam nic nedělalo.

V Pionýru jako v kostele

Zanedlouho celé třídě jednoho večera soudružky učitelky vázaly rudé šátky. Odehrávalo se to v krásném sále Lochovického zámku. Pamatuji si na hysterickou recitaci Majakovského veršů o Leninovi majáku a zvonu. Nakonec bylo pohoštění. A tehdy jsem udělal první spontánní religionistické pozorování. Přitočil jsem se k tátovi a řekl: „Táto, tady je to jako v kostele.“ Můj tatínek zažil protektorát a padesátá léta, a proto byl neustále v zajetí strachu. Zamračil se a zcela nespravedlivě mé konstatování ohodnotil slovy: „Drž hubu, kreténe.“ Bylo to zraňující. Už tehdy jsem věděl, že to byla pravda pravdoucí, no a tohle ocenění jsem zakoušel jako velikou křivdu. Kdoví, co by z tohoto traumatického prožitku vyvodil analytický psycholog? Tátu jsem dávno pochopil a ani mu nebylo co odpouštět, takže psychologové nemají co zamotávat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!