Lídryně kandidátky hnutí ANO Klára Dostálová po vyhlášení výsledků eurovoleb (9.6.2024)

Lídryně kandidátky hnutí ANO Klára Dostálová po vyhlášení výsledků eurovoleb (9.6.2024) Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

Radost lídryně ANO Kláry Dostálové po vítězných eurovolbách 2024 (9.6.2024)
Eurovolby 2024: Tiskovka hnutí ANO. Radovali se Babiš i lídryně kandidátky Dostálová
Eurovolby 2024: Tiskovka hnutí ANO. Radovali se Babiš i lídryně kandidátky Dostálová
Eurovolby 2024: Tiskovka hnutí ANO. Radovali se Babiš i lídryně kandidátky Dostálová
Eurovolby 2024: Tiskovka hnutí ANO. Radovali se Babiš i lídryně kandidátky Dostálová
15
Fotogalerie

Hřejivá odměna za psí věrnost. Komu Babiš věnuje lukrativní post ve vedení sněmovny po Kláře Dostálové?

Mezi sedmičkou zástupců hnutí ANO, kteří byli zvoleni do Evropského parlamentu, jsou hned tři členové současné Poslanecké sněmovny. Až na své mandáty rezignují, na jejich místa nastoupí straničtí náhradníci. Vedení Babišova hnutí nyní bude muset taktéž vyřešit, koho navrhne na post místopředsedy sněmovny, který dosud zastávala Klára Dostálová. Dění kolem tohoto výběru bude poměrně zajímavé sledovat. Jednak jde o prestižní lukrativní post a zároveň to ozřejmí, kdo je u Andreje Babiše v současné době „dobře zapsán“ a dostává se mu mazáckého poškrábání za ouškem.

S pozicí ve vedení sněmovny je spojen nejen dvousettisícový plat, ale i služební auto s řidičem, patřičný aparát, ale také přednostní právo vystupovat na plénu sněmovny. To už dává držiteli této funkce nemalou prestiž, vliv, ale i možnost ovlivnit či korigovat průběh a obsah rozprav a diskusí k jednotlivým předlohám. Není proto divu, že po každých volbách se všechny strany po těchto funkcích sápou. Platí to i pro Senát a výsledkem toho je, že se počet funkcionářů v čele obou parlamentních komor za poslední čtvrtstoletí téměř zdvojnásobil.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová krátce po zveřejnění výsledků evropských voleb oznámila, že hnutí ANO předloží návrhy na obsazení postu, který Klára Dostálová svojí rezignací uvolní. A hned dodala, že by to mohl být někdo z trojice Richard Brabec, Radek Vondráček nebo Aleš Juchelka. Při pohledu na tato jména je jasné, že majitel ANO Andrej Babiš sází na lidi, kteří mu jsou věrní až za hrob a kteří svého šéfa a stranickou politiku v minulém období hájili bez ohledu na své svědomí, ale mnohdy i zdravý rozum, elementární slušnost či svoji lidskou úroveň.

Vše má ale jeden háček. Babišova nominanta musí schválit plénum sněmovny, které většinově ovládá vládní koalice. A ta nutně návrhům ANO nemusí vyhovět, přestože podle nepsaných dohod má hnutí ANO ve vedení sněmovny „rezervované“ dva místopředsednické posty. Své o tom ví právě i Radek Vondráček, který byl šéfem sněmovny celé minulé volební období, ale negativně na sebe upozornil brnkáním na kytaru na předsednickém stole, kladným vztahem k alkoholu na pracovních schůzkách v Rusku a nebývale nízkou úrovní prezentace svých vesměs prostoduchých názorů. Na začátku tohoto volebního období ho proto vládní většina odmítla zvolit do křesla řadového místopředsedy. Aleš Juchelka zase může tížit škraloup ohledně hodně nepovedené až trapné interpretace schůzky k důchodové reformě mezi vládou a opozicí u prezidenta Petra Pavla. A Richard Brabec má pro změnu na triku hektickou obranu svého šéfa a jeho koncernu Agrofert v kauze otravy řeky Bečvy. Podtrženo sečteno, nejsem si jist, zda zrovna někdo z této trojice je pro vládní většinu ve sněmovně tím pravým ořechovým…

Jak to nakonec dopadne? Nechme se překvapit. Lze předpokládat, že jeden z této trojice nakonec projde, ale nebude to hned v první, možná ani ve druhé volbě. Vládní většina zkrátka opozici ukáže svoji sílu a trochu ji tím plácne přes pusu za její drzou a útočnou prezentaci na sociálních sítích. Hnutí ANO na to nepochybně bude reagovat lamentování o kádrování kandidátů a nedodržováním dohod šéfů parlamentních klubů o obsazení vedoucích postů ve sněmovně. Nicméně třeba ANO udělá gesto a místopředsednického křesla se vzdá a to bude následně zrušeno. Erár tím do konce volebního období ušetří několik stovek tisíc korun. Čímž ANO částečně splatí rozmařilost Aleny Schillerové, která si během svého ministrování platila z veřejných peněz fotografa, který pro ni dělal snímky, které s politikou neměly nic společného a tyto finance dosud nevrátila.