nahoru

Adéla Knapová: Marian Jurečka vede křesťanské demokraty přímou cestou do pekla

Adéla Knapová 17. ledna 2023 • 06:20
Adéla Knapová: Marian Jurečka vede křesťanské demokraty přímou cestou do pekla
foto: Webové stránky Vlády ČR

A nejen do pekla voličského, jež hrozí ztrátou posledních věrných. KDU-ČSL je pod jeho vedením momentálně nejhorší stranou vládní koalice. Marian Jurečka se chová jakkoliv, jen ne zodpovědně, uvážlivě a s rozvahou. S elegancí buldozeru diskredituje stranu a kromě svého MPSV navíc ještě i ministerstvo životního prostředí, kam dál tlačí na ministerský post svého chráněnce Petra Hladíka, přestože ten je prošetřován policií kvůli možné účasti na majetkových machinacích v Brně (není v kauze ‘jen' v pozici svědka).

Jurečkova přikázání

Je zjevné, že Jurečka chce být novým silným a viditelným alfa vůdcem za každou cenu. Z pozice svého ministerstva rozhazuje plnými hrstmi plošně hlavně důchodcům. Mezi nimi mají křesťanští demokraté stále část voličské základny, a tak je vhodné si ji populisticky pojistit.

Současně ale prohlašuje, že je třeba zvyšovat daně, a to ne zrovna málo. Jeho představy o opravdu výrazném zvýšení nejen DPH, ale také o progresivním zdanění už byly moc i na jeho spolustraníky a aspoň v tomto se mu postavili na odpor ti, co umí počítat a tykají si s příčetností. Jeho vize tedy zůstaly naštěstí zatím za zdmi budovy Charitas na Karlově náměstí.

Jurečka zkrátka káže vodu a pije víno a naivně doufá, že si toho nikdo nevšimne. Rozhazuje a utrácí, zároveň ale mluví o nutnosti zvýšit příjmy do státní kasy na úkor občanů.

Hladík místo svetru

I uvnitř strany jsou si mnozí vědomi toho, že se Jurečka urval ze řetězu. Ale vnitrostranická opozice zatím nesebrala dost síly, aby ho klepla přes prsty. A vzhledem k tomu, jak jsou jeho odpůrci uvnitř KDU-ČSL roztříštěni, k tomu možná dojde až poté, co jejich strana skončí na politické periferii.

Nelze se ubránit dojmu, že se Jurečka inspiroval u Jana Hamáčka z ČSSD. Předvádí bezhlavý sólový tah na bránu, ať už to znamená cokoliv. Jedno jeho prohlášení zpochybňuje to předchozí, ale jde o výroky dostatečně průrazné a média je stěží mohou ignorovat. Zvlášť v situaci, kdy zbytek vlády dál zastává mantru minimální komunikace s občany, je ho slyšet.

Ovšem zatímco Hamáček využíval symboliku červeného svetru, Jurečka má místo rudého hadru Hladíka. Podráždění a odpor vyvolává tento momentálně hrubou Jurečkovou silou prosazený náměstek na ministerstvu životního prostředí (Miloš Zeman ho odmítl kvůli onomu stále probíhajícímu brněnskému policejnímu vyšetřování jmenovat ministrem) nejen u veřejnosti a u vládních koaličních partnerů, ale též uvnitř partaje. Ovšem jak už bylo řečeno – zatím se nikdo ze spolustraníků nezmohl k nějakému ostřejšímu výpadu proti tomuto pekelnému tandemu.

Nechtěné přiznání

V čele křesťanskodemokratické strany, jež se stále ještě – byť čím dál slabším a méně důvěryhodným hláskem (lapálie kolem poslance Jiřího Navrátila a jeho dobrodružství s masérem v tom hraje jen malou roli) – dovolává křesťanských hodnot, předvádí Jurečka smutný makabrozní tanec.

Tragikomicky pak působí jeho snaha protlačit Hladíka na ministerskou funkci prý proto, že strana údajně nemá lepšího a většího odborníka na environmentální problematiku. Toto účelové heslo je ale víc než kontraproduktivní: pokud je to pravda, pak jde o nechtěné přiznání, že KDU-ČSL nemá ve vládě co dělat, protože nedokáže obsadit ‘svá' ministerstva lidmi, kteří jsou nejen odborníci a profesionálové, ale zároveň morální, čestní a podezřeními na možné spáchání trestného činu nezatížení lidé. Premiér by jim měl v takovém případě ministerstvo životního prostředí vzít a dát jiné koaliční straně.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější