nahoru
Premium Komentáře

Papež učenec Benedikt XVI.: Odešel konzervativec, který udělal revoluční krok

Jaroslav Šebek 6. ledna 2023 • 11:30
Benedikt XVI. během návštěvy v Česku na podzim 2009 s prezidentským párem
Benedikt XVI. během návštěvy v Česku na podzim 2009 s prezidentským párem
• foto: 
Profimedia.cz / AFP / Joe Klamar

Poslední den minulého roku zemřel Benedikt XVI., který jako první papež v novodobé historii odstoupil. Abdikoval kvůli špatnému zdraví a odešel do ústraní.

Na rozdíl od papeže Jana Pavla II. probíhalo odcházení na věčnost Benedikta XVI. stranou přílišného mediálního ruchu. Poslední chvíle stejně jako předchozích deset let pozemského života trávila emeritní hlava více než miliardy katolíků v ústraní v klášteře Mater Ecclesiae v zeleném tichu vatikánských zahrad.

Intelektuál

Pokud by se dal jeho osmiletý pontifikát stručně vymezit, tak lze říci, že se jednalo spíše o papeže učence než o pastýřský typ. Vzhledem k jeho dispozicím to nebylo nic překvapivého. Jeho zájem se totiž již od mládí primárně soustředil na studium a akademickou dráhu. Postupně se přitom posunul od liberálnějších výkladů bohosloví ke konzervativnímu pojetí.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější