nahoru
Premium Komentáře

Třicet let republiky: Mírumilovný rozchod se Slováky není sladkobolný kýč, ale nesamozřejmý úspěch

STANISLAV BALÍK 3. ledna 2023 • 14:00
Již ikonická fotografie: tehdejší český premiér VÁCLAV KLAUS  a jeho slovenský protějšek VLADIMÍR MEČIAR při rozhovoru  mezi čtyřma očima v zahradě vily Tugendhat, kde v srpnu 1992  podepsali smlouvu o rozdělení Československa
Již ikonická fotografie: tehdejší český premiér VÁCLAV KLAUS a jeho slovenský protějšek VLADIMÍR MEČIAR při rozhovoru mezi čtyřma očima v zahradě vily Tugendhat, kde v srpnu 1992 podepsali smlouvu o rozdělení Československa
• foto: 
ČTK / Brenkus Peter

Že jsme se rozešli v přátelství a míru, není sladkobolný kýč a nejsou to těšínská jablíčka, ale nesamozřejmý úspěch.

K1. lednu 1993 vznikly po rozpadu Československa dva nové státy. V souvislosti s podobnými výročími se vždy rojí otázky, zda nás uplynulá doba přesvědčila, že to bylo správné rozhodnutí.

Už asi navždy budou události druhé poloviny roku 1992 završené k prvnímu dni roku 1993 součástí námětů debat nadšenců historie – mohlo to být jinak? Jde totiž o jeden z ukázkových příkladů uzlových bodů dějin, kde si snadno představíme dvě varianty: pokračování společného státu anebo jeho uskutečněný rozpad. Podobných momentů máme v naší historii hned několik: Bílou horu, zánik Rakousko-Uherska, mnichovskou dohodu... A všechny slouží nostalgikům k častému promýšlení, jak by vypadaly naše dějiny, kdybychom na oné křižovatce neodbočili, ale jeli rovně.

Nikdy se to ovšem nedozvíme, dějiny se neopakují. Můžeme se ale s odstupem zadívat zpátky.

Co nám uplynulých třicet let ukázalo?

Hned několik skutečností. Tak třeba tu, že ve svobodném a demokratickém prostředí nestačí pro udržení společného státu jen nedlouhá tradice a účelové argumenty. Víme, že se demokracii nejlépe daří v prostředí národního státu. A tím Československo nejpozději od podzimu 1938 skutečně nebylo. Když padla fikce společného československého národa, v zásadě asi neexistovala možnost, jak dlouhodobě udržet společný stát dvou národů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější