nahoru
Premium Komentáře

Jefim Fištejn: Nový ztracený svět. Čína se otřese v základech, EU musí vysušit močál, který má ve vedení

Jefim Fištejn 30. prosince 2022 • 15:00
Kyjev po dalším útoku Ruska (19. 12. 2022)
Kyjev po dalším útoku Ruska (19. 12. 2022)
• foto: 
Reuters

Předpovědět, jak bude svět vypadat v roce 2023, je náramně snadné – stačí extrapolovat rozhodující tendence letošního roku. No jo, jenže jak pochopit, jaké ze současných trendů jsou opravdu rozhodující a jaké pomíjivé a nepřežijí silvestra?

Je takřka jisté, že mnozí důležití hráči dnešní světové politiky do nového roku sice vstoupí, ale je otázkou, zda a jak z něj vystoupí. Rok 2023 bude nejspíš vypadat jako politický hřbitov plný čerstvých mohylek.

Krvavé oběti

Nejspíš ho nepřežije hlavní zloduch letošního roku, Vladimir Putin. Po téměř deseti měsících krutých bitev jeho armáda stále válčí zhruba na stejném, již dříve okupovaném území. Od července nepostoupila o slepičí krok. Putin může nabídnout bohům války jakoukoli krvavou oběť, ale nezdá se, že by to způsobilo zvrat v průběhu tohoto nesmyslného tažení, v němž žádný umírající Rus neví, proč a za co vlastně umírá. Z vřavy vychází Putin jako dokonalý loser a jeho poddaní ve svém čele smolaře rádi nemají. Otázka, jakým způsobem a kam konkrétně zmizí, se zdá být vedlejší na pozadí skutečnosti, že velká říše stojí před rozpadem a slovutní experti se přou hlavně o to, jak budou vypadat střepy, které po ní zůstanou.

Rozpůlená Amerika

Proti němu stojí vůdce poloviny Ameriky, „stařičký mocnář“ Joe Biden. Vede jen půl Ameriky, jelikož druhou půlku neomaleně nazval „protiamerickými polofašisty“. Příští rok může s trochou štěstí přežít, leč pro jeho zemi to nebude žádná výhra. Není pochyb, že nynější úpadkové trendy – propad ekonomického výkonu, inflace, nezaměstnanost, nekontrolované přistěhovalectví, bezdomovectví, nebetyčná zločinnost – během příštího roku budou jen sílit. To by se musel stát zázrak, aby pozitivní zprávy náhle převládly nad negativními, ale žádná rozumná předpověď nemůže počítat se zázraky.

Vskutku velkorysá pomoc Bidenovy vlády Ukrajině byla, zdá se, jen šikovným využitím příležitosti. Řeči o jeho možném znovuzvolení do Bílého domu pouze podtrhují celkovou trapnost Bidenova prezidentování. Prezidentova vlastní strana celý příští rok nejspíš bude řešit přetěžkou otázku jeho, pokud možno, důstojného odchodu. Jelikož také jeho političtí oponenti čelí problému nástupnictví po Donaldu Trumpovi, není zde žádná síla, která by nebyla ohrožena štěpením. Příští rok nejspíš definitivně určí, zda řeči o možné občanské válce nebo rozpadu Unie podél politických siločar jsou zcela plané, nebo mají potenciál sebenaplňujícího proroctví.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější