nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Ruský svět bez hranic

Bohumil Pečinka 25. listopadu 2022 • 06:00
Ruský prezident Vladimir Putin při oslavách Dne národní jednoty (4.11.2022)
Ruský prezident Vladimir Putin při oslavách Dne národní jednoty (4.11.2022)
• foto: 
Reuters

Krátce poté, co ukrajinská armáda osvobodila Cherson, prohlásil šéf Bezpečnostní rady Ruské federace Medveděv, že se tam jejich vojska vrátí. Důvodem je, jak řekl, že ruský svět nemá hranic. To je klíčový rys přemýšlení ruských politiků o světě.

Den předtím Maďarsko pohrozilo, že zablokuje pomoc EU okupované Ukrajině. Stalo se tak přesně 66 let poté, co ruská vojska v listopadu 1956 krvavě potlačila maďarské povstání proti komunistické moci. Jsou věci, které je nutné si připomínat, protože se neustále v jiných převlecích vracejí na scénu.

Kácení Stalina

Maďarské povstání se odehrálo v době uvolnění atmosféry mezi demokratickým a komunistickým světem po Stalinově smrti v březnu 1953. Jako důkaz dobré vůle komunistický pohlavár Chruščov o dva roky později souhlasil s neutralitou Rakouska a stáhl odsud svoje vojska. V únoru 1956 pak odsoudil Stalina a jeho režim osobní moci. V komunistických zemích to vyvolalo naději na snesitelnější poměry, což vyústilo v demonstrace v polské Poznani. Na demonstraci v říjnu 1956 se s nimi solidarizovali v Budapešti i jiných městech Maďaři. Pokojná demonstrace přešla v kácení sochy Stalina a střelbu ze strany tajné policie do davu lidí. Rychle vzplanul oheň demonstrací spojený s přebíráním moci.

Jedním z vůdců revoluce byl nově dosazený komunistický premiér Imre Nagy, jenž byl především Maďar hájící zájmy a suverenitu své země. Vyhlásil proto nezávislost, slíbil pluralitní politický systém a opřel se o lidovou vzpouru.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější