nahoru
Premium Komentáře

Karel Steigerwald: Já bůh, přivezl jsem vám mír

Karel Steigerwald 10. října 2022 • 15:40
Vladimir Putin na slavnostní ceremonii k anexi ukrajinských území (30. 9. 2022)
Vladimir Putin na slavnostní ceremonii k anexi ukrajinských území (30. 9. 2022)
• foto: 
Reuters

Je temná doba. Nikdo neví, co provede Putin. Nikdo neví, odkud se vzala energetická krize, která řádí víc než covid. Nikdo neví, proč se občané přiklánějí k autoritativním populistům v množství větším než malém. Bude snad konec demokracie? Co ji nahradí? Nikdo neví.

Předpovědi, analýzy a věštby odborníků jsou žádaný artikl. Ano, něco se čeká, nějaká změna, konec něčeho a začátek něčeho jiného, to nepochybně, ale co? Po pádu komunismu vypadala planeta růžově. Zlo se vynořilo nečekaně, nikdo ho neviděl přicházet. Demokratické státy v bezstarostném přepychu rozpouštěly své armády nebo je nahrazovaly pořádkovými oddíly. Ty se hodily k plašení nepokojů v zaostalých zemích, kde se válčilo sekyrou a kalašnikovem. K čemu velké armády, když žádný velký agresor není na obzoru. Větší blahobyt, větší moc a větší svobodu demokratický svět dosud nezažil. Pád přišel rychle a hodně nesrozumitelně.

Nad sklenicemi vína

Často se mi z paměti vynořuje jedna věta z románu Josepha Rotha Kapucínská krypta. Cituji přibližně, po paměti, věta jistá není, přízračný smysl jistý je. „Seděli jsme bezstarostně nad sklenicemi bílého vína a nevěděli jsme, že smrt nad námi kříží své hnáty,“ píše Roth. Ta smrt a její hnáty, to byla předzvěst první světové války, o které nikdo ještě pár týdnů před tím, než začala, netušil, že začne, že začne bleskově, že bude světová a zabije víc než padesát miliónů lidí, aniž by kdokoliv věděl proč.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější