nahoru
Premium Komentáře

Ruský mobilizační vabank aneb Tři možnosti pokračování války na Ukrajině

Jan Marša 27. září 2022 • 18:10
Požehnání ruským rekrutům posílaným do války bojovat, vraždit a umírat
Požehnání ruským rekrutům posílaným do války bojovat, vraždit a umírat
• foto: 
ČTK / AP

Povolávání nových vojáků jde i přes úprk části obyvatel dobře, lidí je stále dost. Další plány Kremlu na Ukrajině jsou ovšem nejisté a vyvolávají obavy, aby nepřerostly do přímé konfrontace se Severoatlantickou aliancí.

Zprávám o mobilizaci vévodila v poslední době videa z nekonečných front na hranicích Ruska se zeměmi, které ještě cestující s ruskými pasy přijímají, stejně jako snímky opilých povolanců či zrezivělých kalašnikovů. Jde tu pro nás o pozitivní skutečnost, že Rusům se příliš bojovat nechce, a to mnohdy ani těm, kteří z domácího gauče válce na Ukrajině fandili. Zapadnout by však neměla jiná věc: podle ruského telegramového kanálu Volja a dalších médií se jen za první tři dny podařilo povolat 122 tisíc lidí a 66 tisíc už armáda odeslala ke svým jednotkám.

To znamená, že se mobilizace nehroutí, ale běží, a to i přes všechny obtíže, docela vysokým tempem. Objevují se rovněž informace o povolávání lidí, kteří nikdy neměli s armádou nic společného, či důstojníků vyššího věku i s nemocemi, jako je cukrovka. Některé mobilizované tak už poslali od jednotek domů a počítá se až se 170 tisíci těch, kteří odjeli z obav před povoláním za hranice. Jako vojáci by moc prospěšní nebyli, a tak se spoléhá na povolance spíše z regionů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější