nahoru
Premium Komentáře

Meloniová proukrajinská, proamerická... Nebojme se nové italské premiérky

Petr Sokol 29. září 2022 • 18:10
Giorgia Meloniová ráda zdůrazňuje, že je matka a katolička
Giorgia Meloniová ráda zdůrazňuje, že je matka a katolička
• foto: 
Valeria Ferraro / SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Vítězka nedělních italských voleb a pravděpodobná nová italská premiérka je teď často označována za ohrožení pro Evropu a snad i nebezpečnou političku s příliš extrémními kořeny. Realita je ale trochu jiná.

Giorgia Meloniová sice pochází z politického tábora, který má nepěknou historii, ale ona sama s tím má pramálo společného. Meloniové je teprve 45 let a do aktivní politiky vstoupila až v době, kdy už se původně postfašistická partaj přetransformovala do národně konzervativní strany hlavního proudu. Za ni ostatně také byla ministryní mládeže ve vládě Silvia Berlusconiho. Následně založila novou politickou stranu Bratři Itálie, kterou postupně posilovala až k vítězství ve volbách. Její nástup umožnilo zejména klíčové rozhodnutí Meloniové nevstoupit do vlády národní jednoty, která v Itálii vznikla za covidu. Meloniová zůstala jako jediná v opozici a využila v ní svůj řečnický talent.

Proukrajinská, proamerická

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější