nahoru
Premium Komentáře

Peklo v docházkové vzdálenosti. Kudy kam z energetické krize

Pavel Páral 24. září 2022 • 07:00
I německé obnovitelné zdroje mají vliv na vysoké ceny elektřiny
I německé obnovitelné zdroje mají vliv na vysoké ceny elektřiny
• foto: 
ČTK / DPA / Daniel Reinhardt

Recept na řešení energií máme český i evropský. Žádné nadšení ale nevzbuzují. A to ještě pořád není konec.

Národní řešení pro domácnosti spočívá v nastavení stropů pro ceny elektřiny a plynu na šesti, respektive na třech korunách za kilo­watthodinu silové složky účtu. Toho využijí i firmy a živnostníci připojení na nízké napětí. Jako daňoví poplatníci za to v budoucnu zaplatíme 130 miliard korun, tedy třináct tisíc korun na hlavu včetně kojenců. Plus úroky.

Velké firmy si stropů neužijí. Dostanou kompenzace nákladů na elektřinu, odstupňovaně podle velikosti a energetické náročnosti, to může dělat 45 až 200 miliónů, ale je na to jen třicet miliard korun, což jsou nicméně další tři tisíce na budoucího daňového poplatníka.

Malé a střední firmy na formu státní pomoci stále čekají, ale dočkat se mají brzy. Nejpozději do konce září. Lze zřejmě čekat rovněž nějaké odstupňované kompenzace za desítky miliard.

Hledání cest

Řešení evropské spočívá v tom, že výroba ze všech elektráren kromě plynových bude mít strop 180 eur na megawatthodinu, a co utrží nad tuto částku za prodeje na burzách, jim bude nějakým poplatkem konfiskováno. Nesmí se tomu říkat daň, protože jinak by vše jako nový způsob zdanění musely postupně odhlasovat všechny členské země EU.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější