nahoru
Premium Komentáře

Balík: Není kriminalizace projevu v rozporu s ústavou?

STANISLAV BALÍK 23. srpna 2022 • 10:00
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Podobný typ prohlášení od vysokých státních či policejních představitelů je nešťastný. V době, kdy je hranice mezi pravdou, polopravdou a lží tenká, a má podobu třeba jen jediného chybějícího či přebývajícího slova či upravené fotografie, je riskantní, ba dokonce společensky nebezpečné používat nejsilnější nástroj, jejž stát vůči občanům má – tedy trestní právo.

Vnímám to i jako výraz bezmoci státní moci, která už si se situací neví rady, a tak použije to, co jí přijde jako nejúčinnější. Nechci ale dávat hraběcí rady, sám nevím, jak s dezinformacemi bojovat. Když občas vidím, co se šíří a že tomu třeba i vzdělaní lidé věří, nestačím se divit. Tuším ale, že extremizováním třeba i nezáměrného šíření dezinformací se nic nevyřeší. Naopak.

Na druhou stranu je situace komplikovaná v tom, že se fakticky nacházíme ve stavu národního ohrožení, ne-li přímo války. Nemyslím tím covidovou epidemii, ale barbarský útok Ruska na Ukrajinu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější