nahoru
Premium Komentáře

Babišovy stopy v policii. Rozsáhlé čistky z roku 2018 se projevují dodnes

Jiří Sezemský 16. července 2022 • 13:00
Policie zatýká bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka
Policie zatýká bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka
• foto: 
Profimedia.cz

V poslední době došlo k souběhu policejních akcí ovlivňujících dění na politické scéně. Některé kauzy jsou otvírány s velkým mediálním humbukem, jiné jsou nápadně zametány pod koberec. Jelikož to není ojedinělý jev, jsou na místě úvahy, zda se jedná jen o náhodný sled událostí.

Nejexplozívnější potenciál má kauza Dozimetr, týkající se především Dopravního podniku hlavního města Prahy. Spustili ji detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří obvinili „organizovanou skupinu“ v čele s bývalým náměstkem primátora Petrem Hlubučkem a kontroverzním lobbistou Michalem Redlem z korupčního jednání.

Padouch nebo hrdina

Aféra zasáhla hlavně hnutí STAN, jež nyní prochází personálním zemětřesením. Jakkoli může mít reálný základ, její aranžmá provází řada otazníků. Okatě jsou kopírovány scénáře z nedávné minulosti, včetně zatýkání za přítomnosti televizních kamer a masívních nelegálních úniků ze živých spisů.

Mediální obraz kauzy je zaplňován příběhy, kdo je „padouch“ a kdo „hrdina“, jenže realita není tak černobílá. Zatímco „padouši“ jsou zdokumentovaní i kokainovými seancemi, za „hrdiny“ se vydávají i ti, kdo nesli za dění v dopravním podniku politickou odpovědnost. To platí nejen pro Prahu sobě, ale i pro Piráty, kteří ve snaze udržet koalici nezabránili možným škodám, ačkoli podezřelých indicií měli dost.

Není také jasné, proč je z tohoto mnohovrstevnatého příběhu vyjímán podíl Faltýnkovy skupiny v čele s obviněným šéfem právního odboru Daliborem Kučerou. Také je nápadné, jak je tato komunální kauza používána jako spouštěč tlaku na širší politické změny na celostátní úrovni.

Je u nás právní stát?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější