nahoru

Paroubek versus Skopeček: Zvýšit, či nezvýšit daně?

Jiří Paroubek, Jan Skopeček 18. července 2022 • 12:00
Jiří Paroubek vs. Jak Skopeček
Jiří Paroubek vs. Jak Skopeček
• foto: 
Archív

Vláda Petra Fialy se zaklínala, že daně nezvedne. Teď se ale hovoří o tom, že by se například sektorové daně zvýšit mohly. Názory na to se různí. Předkládáme vám dva protichůdné od osobností, které mají k problému co říct.

Jiří Paroubek: Zvyšme některé daně, nedělejme pokusy na lidech

Nahoru, nebo dolů? Daně zvýšit, nebo snížit? Česko se řítí do recese a tuto hrozivou vyhlídku ještě vyhrocují zmatené představy a plány vlády. Premiér Petr Fiala vystupuje jako skalní odpůrce zvyšování daní. Dokonce je aktivně snižuje, jak ukázalo zrušení EET a převedlo je do kategorie dobrovolné kratochvíle.

Jenže Fialova vláda chce zároveň prudce zvyšovat výdaje. Obranu žene do roku 2024 až někam k 150 až 170 miliardám korun (z letošních 92 miliard), podobnou anebo i vyšší částku může potřebovat na výkup menšinových akcionářů ČEZ, dalších 60 miliard korun vyčlenila na subvencování energetických účtů domácností. Jen obsluha státního dluhu při astronomických úrocích ČNB (důsledek velmi „inteligentních“ rozhodnutí Rusnokova vedení) si vyžádá v nejbližších letech po stovce miliard korun.

Kolik však stát daní vybere, když skončíme v recesi? Zatím zemi drtí „jen“ dvouciferná inflace, ale co se stane, když se kohoutky s ruským plynem zavřou úplně (jak si toužebně většina vládních politiků přeje)? 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější