Plynový terminál v izraelském Aškelonu

Plynový terminál v izraelském Aškelonu Zdroj: Profimedia.cz

Izraelský plyn do Evropy. Evropská unie urychleně shání suroviny mimo Rusko

Energetická bída Evropy způsobila, že staré rozdání karet již neplatí. Evropané se ohlížejí po nových zdrojích a doslova žadoní i o izraelský plyn, který je má zachránit před vydíráním ruského Gazpromu.

Evropská komise se snaží přimět Izrael ke zvýšení dodávek plynu do Egypta za účelem jeho zkapalnění a následného transferu do Evropy. Izrael totiž nemá vlastní kapacity pro zkapalnění této suroviny. Evropané by ale preferovali řádný velkokapacitní plynovod a v četných jednáních se snaží vládu v Jeruzalémě o nutnosti stavby přesvědčit. Italský premiér Mario Draghi na červnovém setkání s tehdy ještě premiérem Naftalim Bennettem vysvětlil, že dodávky přírodního plynu z východního Středomoří by umožnily snížit energetickou závislost Evropy na Rusku. Bennett odpověděl slibem „udělat pro to, co bude v našich silách“. Jenže kvůli vnitropolitické situaci pak jeho vláda padla. Zemi čekají další předčasné volby.

Chceme plyn rychle

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nerezignovala a stihla připravit třístrannou energetickou dohodu mezi EU, Izraelem a Egyptem. Takový dokument, či spíše memorandum o něm, byl skutečně podepsán. Dohoda by měla platit po dobu tří let s automatickou prolongací na další dva roky. A o jakých objemech se mluví?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!