nahoru
Premium Komentáře

Energetická past. Za socialismu se zkrátka znárodňuje - třeba i elektrárny

Pavel Páral 30. června 2022 • 15:00
Aby byla udržena civilizace v Evropě, potřebuje dostatek energie
Aby byla udržena civilizace v Evropě, potřebuje dostatek energie
• foto: 
Profimedia.cz

Stát ovládne elektrárny ČEZ, a bude tak moci prodávat lidem a firmám levnou elektřinu. Konečně vyhraje rozum a bude zase dobře. Tak vypadá většinová interpretace několika větiček z vystoupení premiéra Petra Fialy před národem.

Ve skutečnosti to nebude výhra, a už vůbec ne v energetické válce s Putinem. Je to vítězství socialismu nad kapitalismem a při tom se prostě většinou znárodňuje.

Není to tak, že by Fiala či lidé, kteří toto řešení připravují, byli socialisté. Jen jsme všichni v Evropské unii a bojujeme s klimatem. A je nevyhnutelné, že nejprve energetika, ale později i další odvětví přestanou být podnikáním, při němž poptávku s nabídkou rovná neomylná ruka trhu. Nahradí ji veřejná služba poskytovaná všem dle nám dávno známého pravidla: „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.“

Parodie na trh

Důvody, proč jsme na tom s energiemi tak, jak jsme, a budeme muset znárodňovat, lze zjednodušeně vysvětlit následovně.

Klimatická politika vytvořila v energetice parodii na trh, kde větrníky a soláry jako nestabilní zdroje mají jednoznačnou přednost a maximální využití. Jejich stavy obrovsky narostly za pomoci obřích dotací, zejména v Německu, ale i v dalších státech. Pochopitelně kleslo využití klasických zdrojů, které dodávají energii nikoli podle počasí, ale podle potřeby. Nákladné zařízení je využíváno po kratší dobu, tudíž s horší ekonomikou. Ta je v těchto případech nejlepší u zařízení nejstarších, do nichž se dlouho neinvestovalo, a ta jsou využívána nejvíce, přestože nejvíce smrdí. Proto byly zavedeny povolenky na CO2, které mají zařídit, že se vyplatí dražší plynové elektrárny, tím, že elektřina ze starých uhelek bude dražší a dražší. Uhlí skončí do deseti let, a než bude k dispozici skladování energie z miliónů větrníků, měl posloužit plyn. Samozřejmě dočasně.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější