nahoru

Prezident 4.0 aneb jak si Volodymyr Zelenskyj zvolil autentickou kombinaci politiky a umění

Veronika Bednářová 20. května 2022 • 18:30
Video se připravuje ...
Zelenskyj ve válkou zničených městech kontroluje škody
• video: 
reuters

V úterý 24. května uplyne čtvrt roku od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Prezident Volodymyr Zelenskyj nejenže neodešel ze země, ale každý den dokazuje, jak výborně zná svoje „publikum“ – Ukrajince i mezinárodní veřejnost. Pomáhá si vším možným. Mimo jiné také uměním.

Jasně se vyjadřující, se showmanským naturelem. I v nejvypjatějších chvílích zachovává nadhled a schopnost humorné zkratky. Když se díváte na jeho stand-upy z mládí, vidíte, jak přirozený smysl měl pro dramatickou situaci. Od začátku ruské invaze postuje na Facebook videa, která zjevně sám natáčí. Obrací se tím ke své zemi a zároveň k celému světu. Jeho příspěvky jsou pádné, jednoduché a efektivní. Zelenskyj v nich dokola, byť pokaždé jinak, opakuje základní věci, na nichž stojí demokratický systém. Jsem tady. Jsme v Kyjevě. Chráníme Ukrajinu. Bráníme se. Jsme nezávislý stát. Potřebujeme zbraně. Mluvil jsem s… (dosaďte si jméno některého z lídrů) a výsledek je tento a tento.

Dostal se miliónům lidí do obýváků i mobilních telefonů. Každý den burcuje, abychom v rámci možností pomáhali – a stejně tak působí na politiky různých zemí světa. Jeho styl je podobně jednoduchý, jaký měli kdysi Ronald Reagan, Václav Havel, Nelson Mandela. Nebo Martin Luther King, na kterého se odkazoval ve svém projevu k americkému Kongresu už 16. března.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější