nahoru

Nejsme Maďarsko aneb Proč u nás nemáme a nebudeme mít český Fidesz

Petr Sokol 13. dubna 2022 • 15:00
Viktor Orbán
Viktor Orbán
• foto: 
Profimedia.cz

Když Viktor Orbán před několika dny pronášel řeč po výrazném vítězství v maďarských parlamentních volbách, bylo to jako vystřižené ze sna každého národně orientovaného, neliberálního konzervativce.

Nadpoloviční většina hlasů, ústavní většina, projev o konzervativních a rodinných hodnotách i vtípky na adresu Bruselu a evropské levice. Na konci ještě navíc zazněla tradiční vlastenecká píseň Kossuth Lajos azt üzente, v níž se zpívá o maďarském národním hrdinovi a jeho boji za svobodu.

Není proto divu, že se pro národní konzervativce po celé Evropě stal Viktor Orbán hrdinou a mnozí začali snít o tom, jak by v jejich zemi mohlo vzniknout politické uskupení, které by bylo místní kopií jeho úspěšné strany Fidesz.

Také u nás zaplavily část sociálních sítí debaty, co vlastně brání tomu, abychom na politické scéně měli „český Fidesz“ – konzervativní stranu, která vidí v liberalismu nepřítele a řídí se principem Maďarsko vždy na prvním místě. Maďarsko je přece skoro náš soused a podobná národně konzervativní strana teď politice dominuje i u našeho severního souseda, v Polsku.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější