nahoru

Stanislav Balík: Co znamená být politickým národem? Děje se to dnes na Ukrajině?

STANISLAV BALÍK 16. března 2022 • 15:10
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Otázka národa, národní identity, výzkum nacionalismu – to vše stálo v posledních letech dosti stranou zájmu společenských a humanitních věd. Národ je ale navýsost aktuálním fenoménem, navíc snad nejzajímavějším ze všech sociálních skupin.

Jistě není přirozeným společenstvím krve, k tomu nemusíme znát ani moderní genetické výzkumy. Stačí si vzpomenout třeba na ikony českého národního hnutí Tyrše a Fügnera, kteří se pro češství rozhodli až ve své dospělosti; narodili se a vyrostli v německých rodinách jako Friedericus a Heinrich. Evidentně ale není ani jen projektem zapálených intelektuálů, kteří se rozhodnou na zelené louce vystavět umělý konstrukt nové národní identity. Kdyby tomu tak bylo, už dávno bychom nadšeně fandili evropskému hokejovému týmu s evropskou vlajkou nad hlavou. Anebo by se Masarykovi podařil jeho pokus s konstrukcí národa československého.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější