nahoru

Jefim Fištejn: Putinův útok zatím odražen

Jefim Fištejn 4. února 2022 • 18:10
Americká armáda trénuje ukrajinské vojáky
Americká armáda trénuje ukrajinské vojáky
• foto: 
Profimedia.cz

Informace o mezistavu jednání mezi kolektivním Západem a Ruskem ohledně Ukrajiny je jakoby zahalena kouřovou clonou. Je válka o Ukrajinu na spadnutí, anebo už byla a my jsme ji prošvihli?

Jezdecký útok Putinova režimu v podobě ultimáta byl zdárně odražen – Západ neposkytl Rusku žádné bezpečnostní záruky, o něž byl žádán. Navíc nyní čas hraje proti Rusku, je na tahu a dlouhé váhání by znamenalo jen to, že Putin rozehrál partii, aniž by měl připravenou koncovku. Takže vítězství na celé čáře?

Dveře zavřené dokořán

Ne tak zhurta. Některá slova jsou zrádná.

Jak máme rozumět obraznému výroku o dveřích NATO, které zůstávají otevřené pro všechny zájemce, když čteme na vysvětlenou prohlášení Bílého domu o tom, že Ukrajina zatím nedostane ani cestovní mapu (jakési rozvržení procesu vstupu do Aliance), natož plnohodnotné členství? Nesplňuje totiž předběžné podmínky, jako je kupříkladu absence sporných území či ozbrojených konfliktů. Splnit takový požadavek Kyjev z definice nemůže, protože Putin dělá vše pro to, aby zůstal navždy nesplnitelný. O dveřích, jež jsou jakoby otevřené, ale vstoupit se do nich nedá, se říká, že jsou zavřené dokořán.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější