nahoru

Stanislav Balík: Neničí přehnaná stranická transparentnost, jako třeba u Pirátů, samotnou demokracii?

STANISLAV BALÍK 14. ledna 2022 • 18:00
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Jednou ze základních myšlenek, na nichž je postavena demokracie, je princip rovnosti. Dlouhou dobu byla vnímána pouze jako rovnost síly volebního hlasu, respektive rovnost příležitosti participovat na výběru budoucích reprezentantů. Postupem doby spolu s tím, čemu říkáme informační společnost, narůstá jednak snaha více informovat, jednak z druhé strany touha být co nejvíce informován.

To, co se momentálně řeší ve vztahu k Pirátskému fóru, je ale další úrovní. Tedy ne už jen informování o skutečnostech, na jejichž základě padlo rozhodnutí, ne jen informování o smlouvách, ale jde o transparentnost tvorby samotného stranického stanoviska, respektive stanoviska jakékoli skupiny.

Je to umožněno elektronickým charakterem současné komunikace. Zatímco ale zpřístupnění podkladů, na jejichž základě se rozhodlo, či nejrůznějších smluv může pomoci zmenšit implicitní nedůvěru ve vládnoucí a mocné, on-line sledování vnitrostranické komunikace ji může naopak skutečně posílit.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější