Ilustrační kresba

Ilustrační kresba Zdroj: Marek Douša

Cyril Höschl: S vakcínou možná problémy budou, ale s covidem je daleko větší problém už teď

Dobrý den, dovolím si zareagovat na Vaše vyjádření v RX 46/2021, kde jste se snažil uvést protiargumenty k tvrzením zastánců neočkování. Váš argument, že do budoucna nevíme ani, co způsobí pojídání chleba či telefonování mobilem, je naprosto scestný. Chleba lidé již pojídají tisíce let. Pokud by zde nějaké závažné negativní účinky byly, tak by se o nich již vědělo, nemyslíte? Elektromagnetické záření bylo také již zkoumáno zevrubně a žádná studie nepotvrdila poškození živých tkání při dodržení bezpečných dávek. To se však o vakcínách proti covidu postavených na mRNA bohužel říct nedá. Jak můžete Vy jako lékař bohorovně bagatelizovat zcela zásadní a logická fakta, a ještě shazovat lidi, kteří neříkají nic jiného, než že očkovat experimentální vakcínou je hazard? V minulosti s vakcínami problémy byly, proto se zavedly poměrně solidní bezpečnostní mechanismy. Nyní je zahazujeme a tváříme se, že je to O.K. A nejde jen o technologii mRNA vakcín, jež sama o sobě může být bezpečná (a moc si přeji, aby byla, protože ten potenciál, který má, je úžasný). Jde tady také o samotný spike protein, jenž může být nebezpečný. Uvědomujete si, že se klidně může stát, že s těmi vakcínami opravdu bude nějaký problém? Nechci nic jiného, než aby se dodržovala preventivní opatrnost a zvažovala rizika. Asi nelze nic namítat proti očkování rizikových skupin, ale očkovat mladší a zdravou populaci, včetně dětí, je prostě neobhajitelné. Do které skupiny podle Vás patřím? Chronický stěžovatel, mentálně méně pružný jedinec, nebo strašpytel? S pozdravem Mgr. Petr Kazda (kráceno)

Vysvětlit vám, proč se mýlíte, by znamenalo vydat na epistemologickou lekci daleko víc energie, než si to zaslouží, takže alespoň stručně:

a) To, že chlebu i elektromagnetickému poli jsme vystaveni již dlouho, neznamená, že tomu tak bylo vždy. Na začátku VŽDYCKY byla odvaha jít do neznáma. Kdyby tehdy (u chleba je to zhruba 14 tisíc let, u mobilních telefonů asi 30 let) bylo lidstvo tak ustrašené, jako jsou nyní antivaxeři, žvýkali bychom ­dodnes zrní a halekali na sebe přes údolí.

b) Ani chleba, ani elektromagnetické pole nejsou prosty nežádoucích účinků, avšak jejich účinky žádoucí vysoce převažují nad nežádoucími, proto se ujaly.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!