nahoru

Karel Steigerwald: Zeman překročil červenou lajnu. Pak na poslední chvíli couvl

Karel Steigerwald 15. prosince 2021 • 06:30
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Prezident se vzepřel, hrozil vetem a pak jmenoval Fialu premiérem. A znovu řekl: Veto bude. Zkusil společnost hodně napnout. Přesto byl pochválen i za to málo, co ze svých povinností splnil. Politická veřejnost akceptovala i prezidentovy svévolné „přijímací pohovory s příštími ministry“. Nepřijal demokratické pravidlo „všichni jsou si rovni“, v kleci zůstal jen on, vyšetřovaným klec nedal. Byla to chyba, vypadali bez klece lépe než on v ní a věděli to. Měl je alespoň zout, vyšetřovaný v ponožkách ztrácí jistotu a sebedůvěru, což by se prezidentovi mohlo hodit.

Poté, co všechny přesvědčil, že na svém stojí pevně a definitivně, ustoupil a Fialovu vládu přijal tak, jak ji Fiala předložil. Ustoupil od svých destruktivních nápadů dávat nějaká veta. Zdá se, že trpělivé, slušné a zásadní postoje a argumenty se Fialovi vyplácejí. Je to už náznak, že se poměry v české politice obracejí a že věcná debata může i na prezidenta pozitivně zapůsobit? Možná si ale jen uvědomil, že cesta soudního sporu o veto by pro něj byly katastrofou a že celý jeho pokus o vetování byl ve skutečnosti jen výzkumem, kam až může nového premiéra dotlačit a pod jakou silou se Fiala ohne.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější