nahoru

Manipulace veřejnosti: Symbióza státních zástupců a novinářů prostřednictvím úniků ze spisů

Dušan Šrámek 13. prosince 2021 • 13:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Nezákonné úniky z vyšetřovacích spisů se stávají jedním z největších problémů výkonu spravedlnosti v České republice. Konstatovala to už sněmovní vyšetřovací komise v roce 2017 stejně jako nedávný pravomocný rozsudek soudkyně Kučerové v kauze Grygárek.

Jedním z výstupů sněmovní komise bylo usnesení, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci pouštěním informací zasahovalo do politických procesů, které se tak snažilo ovlivnit. Konkrétně olomoucký státní zástupce Petr Šereda sdělil detektivu Jiřímu Komárkovi informaci z šetření okolo tehdejšího policejního prezidenta Tuhého, jenž ji následně medializoval.

Žádné obvinění

Není to jediný příklad, kdy z Vrchního státního zastupitelství Olomouc unikaly cíleně informace do médií. Stejně tak v případě Nagygate, kdy některá média měla k dispozici odposlechy, a to ještě před tím, než je viděla obhajoba.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější