nahoru

ALE NA druhé straně… Alena Schillerová dokazuje, že ANO se politiku naučilo

Petr Pešek 22. listopadu 2021 • 18:00
ALE NA druhé straně… Alena Schillerová dokazuje, že ANO se politiku naučilo
foto: Reprofoto CNN Prima News

Nejsme jako oni. Anebo úplně personifikovaně, nejsem politik, prohlašoval Andrej Babiš při vstupu do politiky. A opakuje to v různých modifikacích dodnes, stejně jako lidé z jeho okruhu. Nejen ale, že tato mantra není už dávno pravdivá. Oni se to prostě naučili. Víc než „oni“…

Příkladem může být vystoupení končící ministryně financí a vicepremiérky, od nedávna členky ANO a nově i šéfky jejich poslaneckého klubu Aleny Schillerové v nedělní debatě na CNN Prima News: „Já jsem dlouhodobě proti povinnému očkování, protože jsem právník,“ uvedla držitelka výše uvedených funkcí.

A uvedla i několik důvodů, zvláště dlouhou dobu změny zákonů. Což je nepochybně pravda. Ale například úprava pravidel ve vybraných krizových profesích – zdravotníci, požárníci, policisté – je věc jednoduchá, stačí to dohodnout na vládě. Když se tedy chce.

 Jakkoliv je i toto věc politického rozhodnutí. Jenže doposud tu politici nevládli, byť byli otevření… „Nejsem pro povinné očkování, to říkám otevřeně,“ uvedla dále v Partii ministryně Schillerová. „Ale na druhé straně jsem byla a jsem pro restrikce proti neočkovaným, kteří se mohou nechat očkovat.“ Takže jak?

Třeba takhle: „Je to znepříjemnění života těm neočkovaným. Ale na druhé straně oni ohrožují prostě zbytek zodpovědné populace. Zbytek nás všech zodpovědných, kteří jsme se naočkovali,“ dodala končící šéfka resortu financí.

Neboli, ukázkové ukázní z učebnice o politice. Kapitola o dovedení lidí ke kýženému cíli oklikou. Ostatně ani druhý z debatujících, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek opakovaně upozorňoval, že není zdravotnickým odborníkem, navíc vládne tu pořád končící garnitura. Což je pochopitelně pravda…

Nicméně, nemají rozhodovat opravdu politici, kteří toto břímě nesou? Nejasno do toho v nedělní debatě vnesla i končící ministryně financí za ANO Alena Schillerová: „Mně je hodně nepříjemné – a bohužel to od vašich soukmenovců, ať už z vaší strany nebo z těch koalic často zaznívá – politizovat to téma covidu. Pojďme se hádat o rozpočet, o EET, o daních…“

Ale konec dobrý, všechno dobré. Napsal to William Shakespeare a sama ráda to nakonec uznala i Alena Schillerová: „Nakonec ve finále – i když slyším pana profesora Válka a nechám to teď bez komentáře, budu zdvořilá, protože já mu fakt nerozumím – tak když slyším, že to musí být rozhodnutí odborníků…NE! Je to ve finále vždycky politické rozhodnutí.“

A pak že bylo těch osm let s hnutím ANO ve vládě k ničemu….

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Alenou SchillerovouVIDEO Prostor X

Petr PešekPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější