nahoru

Zombie teorie Aleny Schillerové: Kdo vlastně reprezentuje propadlé politické strany?

Petr Sokol 18. listopadu 2021 • 06:30
Alena Schillerová
Alena Schillerová
• foto: 
ČTK / René Fluger

Od voleb se nám tady vyskytl politologický nešvar. Hnutí ANO používá argument, že jeho strana je prý zástupcem voličů, jejichž hlasy kvůli pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny propadly.

Tuhle podivuhodnou teorii nejprve prezentoval Andrej Babiš ve svém prvním povolebním pořadu Čau, lidi, i když tam se jednalo hlavně o politický apel do budoucna. Minulý týden s ní ale opět a tentokrát dokonce v Poslanecké sněmovně vyrukovala nová předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Dosluhující ministryně financí prohlásila, že „je dobré si uvědomit, že i s ohledem na propadlé hlasy, kterých bylo přes milión, zhruba 57 % lidí nevolilo ani koalici SPOLU, ani koalici PirSTAN“, a po chvíli dodala: „Dostáváme se do určité ústavní nerovnováhy, kdy tři ze čtyř ústavních činitelů budou ze stran, kterým většina občanů svůj hlas nedala.“

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější