nahoru

Bohumil Doležal: Jaképak milostivé léto? Vraťme se k demokracii!

Bohumil Doležal 9. listopadu 2021 • 09:20
Bohumil Doležal: Jaképak milostivé léto? Vraťme se k demokracii!
foto: Blesk:Jakub Poláček

Zvučné sousloví „milostivé léto“ jsem si vypůjčil z jednoho článku Davida Klimeše. Vyšel 1. listopadu v Aktuálně.cz. Měla to snad být jakási tečka za říjnovými volbami. Jedni vyhráli, druzí prohráli, a teď všichni společně hrrr do práce pro  blaho vlasti (v článku šlo o konkrétum; termín však lze vyložit i obecně).

Ve volbách prohrály Nové pořádky. Symboly byli Andrej Babiš a Miloš Zeman. To, čeho se nám podařilo v listopadu 1989 nabýt, bylo označeno za dobu, „kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli“. Nahradí je „obyčejní lidé“, vedení rozdováděným miliardářem. Jeho vláda je teď otřesena a z dědiců Miroslava Sládka už v parlamentu  zbyl jen pan Okamura (sociálních demokratů je mi líto, snad se ještě vzpamatují).

V médiích (nejen babišovských) teď zní dvojí jásot. Za prvé: Andrej Babiš údajně podává vstřícnou ruku (v poloprezidentském projevu 28. října, už jsem tu o tom psal). A za druhé: sláva, Miloš Zeman obživl! Probouzí se čilý a vstřícný a koalicím se prý protahují tváře (viz Právo a Lidové noviny tento víkend).

Zdá se, že na řadě je (už zase) národní jednota: „Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina!“ Nadchází čas „Milostivého léta“.

Ve skutečnosti: za prvé nic neskončilo, všechno teprve začalo. Za druhé, jde o to začít s obnovou destruované polistopadové demokracie (parlamentní a tradiční, každá jiná demokracie je podvod), postavené na evropské a transatlantické spolupráci. S vědomím tisíciletých kořenů, na něž navazuje.

A za třetí, nejde o revoluční účtování s nepřáteli. Nemělo by však ani o to, že si v orwellovském hostinci padnou do náruče  farmáři s čuňaty a my se na to budeme jen koukat okny s otevřenými pusami.

Všechno máme zatím jen tak napůl. Taky pánům Fialovi, Rakušanovi, Bartošovi, Jurečkovi a paní Pekarové Adamové (a panu Vystrčilovi, abych nevynechal ani Senát) věřím aspoň já tak nanejvýš napůl.

A moc mne zajímá, jak se v příštích dnech a týdnech vymáčknou představitelé nynější parlamentní většiny. Proboha, aspoň někteří. Bude to, co nás čeká, nedůstojné „milostivé léto“, nebo skutečný návrat k demokracii?

Video se připravuje ...
Kecy a politika 22: Horký Fiala a drahé Babišovo ČeskoVIDEO reflex.cz
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější