nahoru

Metál pro Bohdalku. Je to devalvace Bílého lva

Viliam Buchert 29. října 2021 • 11:00
Oslava po zvolení Miloše Zemana prezidentem v roce 2013
Oslava po zvolení Miloše Zemana prezidentem v roce 2013
• foto: 
Jan Zátorský / Mafra / Profimedia

Všichni prezidenti rozdávali a rozdávají 28. října ocenění i svým přátelům. Není ale vyznamenání jako vyznamenání. Udělení Bílého lva herečce Jiřině Bohdalové tento nejvyšší státní řád strašlivě devalvuje.

Herečka Jiřina Bohdalová dostala od prezidenta republiky (slavnostní předávání se kvůli nemoci Miloše Zemana ale nekonalo) nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva. Loni jej Zeman udělil i zpěváku Karlu Gottovi. Že umělecké celebrity dostávají „metály“, není nikde ve světě nic neobvyklého. Gott i Bohdalová si ocenění za své výkony zaslouží. Ale rozhodně by to neměl být Řád Bílého lva. Ten by měl zůstat hájemstvím výjimečných lidí, kteří ovlivnili společnost a zemi zcela jiným způsobem než populární herečka.

Řád Bílého lva nejvíce politicky zneužili českoslovenští prezidenti za dob komunismu. Dostal ho například severokorejský masový vrah Kim Ir-sen, libyjský diktátor Mu’ammar Kaddáfí nebo strůjce vojenského puče v Polsku generál Wojciech Jaruzelski. Už tehdy to byla ostuda, ale co jiného od totalitního režimu čekat.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější