nahoru

Čau, lidi! Ukradli mi volby: Politolog Sokol vyvrací čtyři lži Andreje Babiše

Petr Sokol 28. října 2021 • 11:00
Graf zfalšovaný Andrejem Babišem
Graf zfalšovaný Andrejem Babišem
• foto: 
Facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš vsadil v minulém vydání svého pořadu Čau, lidi na rétoriku, za niž by se nemusel stydět žádný jihoamerický autoritář, včetně třeba venezuelského diktátora Huga Cháveze, a začal šířit teorii o tom, jak mu vítězství ve volbách ukradl podvod „polistopadového kartelu“ stran.

Nejednalo se přitom o žádný emocionální chvilkový ústřel zklamaného politika, ale o dobře připravenou hru, která má Andreji Babišovi chystat podhoubí pro všechny další volby. Potvrzují to nejen stohy dopředu nachystaných podkladů, ale také řada grafů, jež Babiš v Čau, lidi zveřejnil a které už na sociálních sítích jeho příznivců zlidověly. Všechny jeho argumenty o volebním podvodu ovšem stojí na vymyšlených faktech, jimž by se dalo méně diplomaticky říkat i holé nepravdy.

Lež první

Reklamou na lež o volebním podvodu může být graf, na kterém Babiš ve svém pořadu ukazoval, jak hnutí ANO vyhrálo volby. Podle Babiše skončilo ANO první s téměř 1,5 miliónu hlasů a druhé se, světe, div se, údajně umístilo hnutí STAN s přesně 748 989 hlasy. Třetí místo v nedávných volbách prý brala ODS se 715 tisíci hlasů a třeba Piráty údajně podpořilo 90 887 voličů.

Ani jako spoluautor volebního zákona jsem vůbec nechápal, kde se tato čísla vzala. Pětice dosud opozičních stran přece kandidovala ve dvou koalicích a samostatně pro některou z nich hlasovat nešlo. Babišův graf neměl žádný popis ani uvedený zdroj, takže se politolog musel proměnit v detektiva a pátrat, zda jsou čísla úplně vymyšlená, nebo Babišovi poradci „ohnuli“ nějaký bizarní přepočet.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější