nahoru

Karel Steigerwald: Jít do případné vlády s Babišem může dnes jen sebevrah

Karel Steigerwald 14. října 2021 • 18:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Výsledek voleb zastavily trend, který tlačil Českou republiku na Východ. Jeho představiteli jsou prezident republiky Zeman, premiér Babiš, strany KSČM, ČSSD, SPD a česká putyka, ta katedrála vzteku. Volby tyto politické síly smetly. Zápas o politickou orientaci ČR skončil vítězstvím evropských demokratických standardů. Slovenská expremiérka Iveta Radičová výsledek voleb označila za ukončení změn listopadu 1989 v Česku. Zbytky komunismu konečně, po 32 letech, přišly o podíl na moci. Jako osiřelý mohykán starých časů zůstal v úřadě jen prezident starých pořádků, ing. Zeman.

Původní plán

Zpět na Západ. Co se tím myslí, můžeme v posledních týdnech pozorovat v přímém přenosu a doufejme v poslední verzi. Prezident si na povolební období pro případ, že by Babiš nezískal dost hlasů, připravil vychytralý plán, jak Babiše k moci dotlačit neústavní oklikou. Mínil pověřit Babiše sestavením vlády bez ohledu na výsledek voleb. Nechť Babiš jedná, domlouvá, kombinuje, odkládá, slibuje a rozdává, udrží jej v čele vlády bez důvěry, dokud nějakou důvěru nevyjedná. Prostor pro intriky, jak obejít ústavu, tu je: malé strany, ke všemu ochotné, rozklady a zrady ve větších stranách, přeběhlictví poslanců a čas, který by ohlodával jednotu vítězné koalice. A třeba i podplácení, prebendy u státu a zdánlivý podíl na vládní moci pro ješitné. Pro zkušeného manipulátora a svérázného vykladače ústavy nebyl tento plán bez šance.

Žádná skulinka

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněČesko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější