nahoru
Premium Komentáře

Jak Babiš a Faltýnek bojují proti korupci aneb Co všechno projde šéfům hnutí ANO?

Jiří Sezemský 30. září 2021 • 11:00
Jak Babiš a Faltýnek bojují proti korupci aneb Co všechno projde šéfům hnutí ANO?
foto: ČTK / Vondrouš Roman

„Prosím vás, naše vláda neměla žádný korupční skandál. Nevím, proč se smějou,“ bránil se Andrej Babiš v předvolební televizní debatě lídrů na TV Prima. Může se divit, pokud stojí v čele vlády trestně stíhaný premiér a za jeho hnutí ANO kandidují i další politici v čele s Jaroslavem Faltýnkem, jimž by jejich chování dříve nemohlo projít?

„Udělali jsme protikorupční zákon, dělali jsme transparentní výběrová řízení. Já jsem šel do politiky kvůli korupci, protože to byl ten můj největší problém, že za námi chodili politici a stále něco chtěli, a to jsem nesnášel,“ pokračoval Babiš. Co věta, to virtuální realita.

Vazby na politiky

Majitel Agrofertu se nikdy netajil tím, že lobboval u politiků buď osobně jako v případě státní podpory řepkových biopaliv, nebo pomocí sítě spojenců uvnitř či vně státní správy. Účastnil se privatizace desítek státních podniků, včetně lukrativních chemiček miliardové hodnoty, a bez vstřícných vazeb na členy především Zemanovy a Grossovy vlády by nemohl uspět.

Silně pokulhává i jeho zmínka o výběrových řízeních. Holding Agrofert, u něhož je premiér od června zapsán v novém rejstříku skutečných majitelů firem jako koncový příjemce výhod, kromě dotací čerpá daňové úlevy a veřejné zakázky – někdy bez veřejných soutěží.

Nejkřiklavějším případem je státní podnik Čepro, spadající pod ministerstvo financí, největší tuzemský obchodník s pohonnými hmotami. Po vstupu hnutí ANO do vlády se dodávky bionafty z Babišových společností Preol a Primagra zdvojnásobily a dominantní jsou dodnes. Čepro nakupovalo v letech 2017 až 2020 od těchto firem bez standardních výběrových řízení biosložku v celkovém objemu pět miliard korun.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější