
„Udělali jsme protikorupční zákon, dělali jsme transparentní výběrová řízení. Já jsem šel do politiky kvůli korupci, protože to byl ten můj největší problém, že za námi chodili politici a stále něco chtěli, a to jsem nesnášel,“ pokračoval Babiš. Co věta, to virtuální realita.
Vazby na politiky
Majitel Agrofertu se nikdy netajil tím, že lobboval u politiků buď osobně jako v případě státní podpory řepkových biopaliv, nebo pomocí sítě spojenců uvnitř či vně státní správy. Účastnil se privatizace desítek státních podniků, včetně lukrativních chemiček miliardové hodnoty, a bez vstřícných vazeb na členy především Zemanovy a Grossovy vlády by nemohl uspět.
Silně pokulhává i jeho zmínka o výběrových řízeních. Holding Agrofert, u něhož je premiér od června zapsán v novém rejstříku skutečných majitelů firem jako koncový příjemce výhod, kromě dotací čerpá daňové úlevy a veřejné zakázky – někdy bez veřejných soutěží.
Nejkřiklavějším případem je státní podnik Čepro, spadající pod ministerstvo financí, největší tuzemský obchodník s pohonnými hmotami. Po vstupu hnutí ANO do vlády se dodávky bionafty z Babišových společností Preol a Primagra zdvojnásobily a dominantní jsou dodnes. Čepro nakupovalo v letech 2017 až 2020 od těchto firem bez standardních výběrových řízení biosložku v celkovém objemu pět miliard korun.