nahoru

Stanislav Balík: Neměly by koalice SPOLU a PirSTAN deklarovat shodu na nějakém minimálním programu?

STANISLAV BALÍK 7. září 2021 • 10:00
Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Na to je těžké odpovědět. Obě koalice jsou v nezáviděníhodné situaci. Na jednu stranu si vlastně téměř nelze představit, že by v případě dostatečného počtu mandátů společnou vládní koalici neuzavřely. Předem deklarovaný společný program proto dává smysl, hlavně aby se předešlo případným budoucím zklamáním, jak ještě dále rozvedeme.

Nicméně ony nejsou jen případnými partnery, ale také, možná především, soupeři. Potřebují se vyhranit na volebním trhu jako nejlepší reprezentanti daných společenských zájmů, že budou nejlépe zastupovat dané voliče. Kdyby jim v tuto chvíli řekly: Podívejte se, ze svého programu jsme schopny obětovat toto a toto, musíme/musíte se s tím smířit, měli by voliči stále potřebu a chuť je volit? Navíc podle některých dat jsou obě koalice v nemalé míře soupeři především samy mezi sebou. I vzhledem ke snaze získat co nejlepší výchozí podmínky pro případné sestavování vlády tak dává smysl, aby se snažily o co nejlepší výsledek, třeba i na úkor druhé koalice. Předvolebním společným programem by podprahově vzkázaly: je jedno, koho z nás volíte, hoďte si třeba korunou.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější