nahoru

Lukáš Kovanda: Kdo spoří, ten shoří. Připravme se na obří inflaci

Lukáš Kovanda 17. srpna 2021 • 14:20
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Koncem roku se podle České národní banky přiblíží úrovni čtyř procent.

Zdražování je důsledkem pandemie, ale také rychlého růstu výdělků před ní. Doplácíme svým způsobem na to, že vláda zachraňovala zaměstnanost na dluh. Na dluh nás všech. Tím pádem se sice nepropadla zaměstnanost, ale nahoře proto zůstaly také mzdy. Neproběhla krizová očista ekonomiky. Tu si však nikdo nepřál. Opoziční politici naopak ještě třeba loni na jaře vládu kritizovali spíše za to, že její pomoc je malá a pomalá.

Mzdová inflace je podstatnou složkou – příjemnější, samozřejmě – inflace celkové. Inflaci tedy zvedají právě i rostoucí mzdy. Lidé mají peníze, ale protože se během pandemie vyrábělo logicky méně, tyto peníze mají v ekonomice méně vyprodukovaných „protihodnot“ ve formě zboží a služeb, než by měly, nebýt pandemie. Výsledkem je tak nutně růst cen.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější