nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Éra všeobecného zdražování

Bohumil Pečinka 12. července 2021 • 14:00
Éra všeobecného zdražování
Éra všeobecného zdražování
• foto: 
Shutterstock

Ve společnosti se něco děje a nikdo tyto pohyby zatím nedokáže souhrnně popsat. Dost možná proto, že nejde o čistě ekonomické, politické nebo zdravotnické příčiny. Dohromady to však vytváří třaskavou směs, která povede ke snížení životní úrovně většiny lidí.

V něčem podobný životní pocit jako my zažívali před více než dvaceti lety Italové před a po přijetí eura. Ze dne na den zjistili, že si sice kupují stejné věci, ale ty jim z peněženek vytahují víc peněz. Jejich každodenní náklady se výrazně zvedly a reálné úspory klesly.

Úrokové sazby v jižních zemích Evropy přitom neodpovídaly nové realitě, protože byly určovány centrálně z Frankfurtu. Vedlo to k nezodpovědnému investování a pár let nato ke krizi a pádu cen předražených nemovitostí. Děje se v trochu jiné podobě něco i u nás?

Kde jsou?

První věc, s níž se dnes každý v byznysu potýká, je nedostatek pracovních sil. Odhaduje se, že reálně v ekonomice chybí kolem půl miliónu lidí. Dvě třetiny jdou na vrub zahraničních zaměstnanců, kteří odešli v době lockdownů a ještě se nevrátili. Česká vláda je v tomto tragicky pasívní. Prezident i premiér by se místo urážek a politikaření měli veřejně obrátit na tyto lidi a říct, že si jejich práce váží, protože například Ukrajinci stáli a budou stát za hospodářským vzestupem této země.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější