nahoru
Premium Komentáře

Kdo chce nový zákon? LGBT aktivista a mladý pirát Kryštof Stupka rozjel akci proti Ferimu

Jiří Sezemský 4. června 2021 • 13:00
Feri jako nástroj kulturní války?
Feri jako nástroj kulturní války?
• foto: 
Nguyn Phuong Thao

Do Česka dorazil fenomén #MeToo, známý z některých západních zemí. Na rozdíl od společenského hnutí bojujícího proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání se u nás opírá o anonymní výpovědi, které s udivující rychlostí smetly politickou kariéru výrazné tváře TOP 09 Dominika Feriho.

I když je sexuální násilí jistě nebezpečný jev, některé okolnosti této kauzy naznačují, že se stala spouštěčem širší agendy směřující k legislativním změnám.

Kdo první vystřelil?

Na jejím počátku byly kusé zprávy kolující na sociálních sítích 17. května. „Proč nejsou kauzy zneužívání holek Ferim medializovány?“ ptá se anonymní uživatelka twitterového účtu @nejakyjmeno. Téhož dne tato obvinění rozšířil LGBT aktivista Kryštof Stupka, člen organizace Mladé pirátstvo, jenž jako první vyzval Feriho k vyjádření.

„V reakci na tweet @nejakyjmeno jsem se zeptal bývalé členky @TOP09cz, jestli si myslí, že je to pravda. Můžete to vyvrátit?“ tázal se ho Stupka, jenž později uvedl, že zná dvě jména Feriho obětí z právnické fakulty a o dalších případech ví zprostředkovaně.

První článek vyšel na webu Parlamentní listy 21. května, ale mnohem širší publicitu získaly texty na serverech A2larm a Deník N o čtyři dny později. Redaktorka A2larmu Apolena Rychlíková vypověděla, že sehnali svědectví tří dívek, jež popsaly, jak si na nich Feri vynutil sex, i když ho odmítly.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější